Konflikt wokół edukacji religijnej w placówkach oświatowych. Badanie opinii Polaków na temat propozycji wprowadzenia nowych regulacji dotyczących nauczania Nowackiej.
Od 1 września w życie weszły nowe regulacje, które zmieniają zasady organizacji lekcji religii w polskich szkołach. Rozporządzenie ministerki edukacji Barbary Nowackiej umożliwia między innymi tworzenie grup międzyoddziałowych lub międzyklasowych w przypadkach, gdyby na lekcję religii z danej klasy lub oddziału zgłosiło się mniej niż siedem osób. Ponadto gwarantuje także, że ocena z religii nie zostanie wliczona do średniej ocen na świadectwie. Zgodnie z zapowiedzią szefowej resortu od przyszłego roku planowane jest także ograniczenie lekcji religii do jednej tygodniowo.
Spór o lekcje religii w szkołach. Oto co myślą Polacy. W pierwszych dniach nowego roku szkolnego o zmiany wprowadzone przez kuratorkę oświaty zapytano Polaków. W sondażu przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie ” ” ankietowanym zadano pytanie między innymi o to, czy popierają zmianę, by ocena z religii nie była wliczana do średniej ocen. Aż 60,3 proc. badanych odpowiedziało, że tak. Przeciwnych było 28,4 proc. respondentów. 11,3 proc. nie miało w tej sprawie zdania. Także 61,6 proc. ankietowanych uznała za słuszną zmianę, by religia odbywała się na pierwszej i ostatniej lekcji, a w razie gdyby chętnych na nią uczniów było mniej niż siedmiu, klasy mogły być łączone. Przeciwników takiemu rozwiązaniu było 27,3 proc. badanych. 11,1 proc. respondentów nie miało w tej kwestii zdania. Ankietowanych zapytano także o pomysł Nowackiej o ograniczeniu liczby godzin religii do jednej w tygodniu. Tutaj zwolenników było nieco mniej, bowiem jedynie 56 proc. 31,8 proc. badanych było przeciwnych takiemu rozwiązaniu, a 12,2 wstrzymało się od głosu.
Szczególnie silne poparcie zmian wprowadzanych w oświacie oraz planowanych przez resort reform wykazują zwolennicy koalicji rządzącej. Wśród nich aż 92 proc. poparło zmianę wliczania ocen z religii do średniej, 90 proc. opowiedziało się za łączeniem klas, a 94 proc. uznało za słuszne ograniczenie liczby lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. W przypadku PiS i Konfederacji sprawa ma się nieco inaczej, chociaż i tu znaleźli się zwolennicy reform. Za tymi zmianami opowiedziało się kolejno 24 proc., 35 proc. i 15 proc. respondentów sympatyzujących z prawicą.
Polacy chcą wyprowadzenia religii ze szkół. Miazgące wyniki sondy Gazeta.pl Niedawno pisaliśmy o sondażu, w którym Polacy zdecydowali, że religia powinna zostać wyprowadzona ze szkół. W związku z debatą wokół organizacji lekcji religii także Gazeta.pl zapytała swoich czytelników o to, co myślą w tej sprawie. W jednej z sond zadano pytanie: „Czy Twoim zdaniem lekcje religii powinny odbywać się w szkołach?”. Do godziny 9 w piątek 6 września odpowiedzi udzieliło 20 295 osób. Zdecydowana większość czytelników była zdania, że na przedmiot ten nie ma miejsca w szkole. Odpowiedzi „Nie” udzieliło łącznie 16 023 ankietowanych, co przekłada się na 79 proc. wszystkich odpowiedzi. Innego zdania było 3893 czytelników – odpowiedź „Tak” zaznaczyło 19 proc. uczestników sondy. 2 proc. respondentów – 379 osób – udzieliło natomiast odpowiedzi „Nie wiem”.