Polacy o zakazie korzystania ze smartfonów w szkołach – wyniki sondażu

Polacy o zakazie korzystania ze smartfonów w szkołach – wyniki sondażu

„`html

Smartfony w szkołach – inicjatywy legislacyjne i opinie społeczne

Zagadnienie korzystania ze smartfonów przez uczniów stało się przedmiotem prac w polskim Sejmie. Marszałek Sejmu już w kwietniu zwrócił szczególną uwagę na problem uzależnienia młodzieży od urządzeń mobilnych. Zaznaczył wówczas, że rozpoczęły się prace nad projektem ustawy mającej uregulować politykę smartfonową w polskich placówkach oświatowych.

Podzielone opinie społeczne dotyczące zakazu

Temat ograniczenia lub zakazu używania telefonów komórkowych przez uczniów wzbudza w Polsce wiele emocji i kontrowersji. Odpowiedzi Polaków na pytanie o ewentualny zakaz prezentują się następująco:

  • Zdecydowanie popiera zakaz – 37,8%
  • Raczej popiera zakaz – 21,8%
  • Zdecydowanie sprzeciwia się zakazowi – 13,8%
  • Raczej sprzeciwia się zakazowi – 13,9%
  • Nie ma zdania – 12,7%

Warto zauważyć, że poparcie dla zakazu jest wyraźnie wyższe wśród wyborców opozycji, gdzie wynosi aż 75%. Natomiast wśród głosujących na ugrupowania rządzące poparcie to kształtuje się na poziomie 60%.

Rozwiązania w innych krajach europejskich

W innych państwach europejskich kwestia używania smartfonów w szkołach również jest szeroko dyskutowana. Przykładowo, we Francji, Holandii oraz Finlandii nowe zakazy mają wejść w życie już od sierpnia tego roku.

W Polsce obecnie decyzje o ograniczeniu korzystania z telefonów podejmowane są lokalnie. Z danych fundacji GrowSpace wynika, że zakaz obowiązuje mniej więcej w połowie szkół, jednak wprowadzany jest na poziomie poszczególnych placówek, a nie w ramach odgórnej regulacji.

Plany zmian i stanowisko resortu edukacji

Wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer zapowiedziała, że rząd przygotowuje się do konkretnych ograniczeń korzystania ze smartfonów przez uczniów. Zaznaczyła również, że rozważane są zmiany prawne mające wzmocnić kompetencje szkół w zakresie wprowadzania takich regulacji.

  1. Planowane działania obejmują możliwość ujednolicenia przepisów dotyczących użycia telefonów w placówkach edukacyjnych.
  2. Ministerstwo Edukacji podkreśla, że priorytetem byłoby wyłączenie smartfonów z użycia przynajmniej w klasach I–III szkół podstawowych.

Debata nad ograniczeniem obecności smartfonów w szkołach trwa i będzie kontynuowana w kolejnych miesiącach w ramach prac legislacyjnych oraz konsultacji społecznych.

„`