Odkodowana najstarsza mapa świata ukazuje fascynujące tajemnice
Naukowcy odczytali babilońską tabliczkę znaną jako Imago Mundi, która powstała między 2600 a 2900 lat temu i jest uważana za najstarszą mapę świata. Ten babiloński skarb w formie okrągłego diagramu , ale dopiero teraz – po odkryciu brakującej części – badacze byli w stanie zrozumieć jego treść.
Mezopotamia oczami jej mieszkańców Mapa ukazuje datowany na VI wiek p.n.e. widok na Mezopotamię z lotu ptaka. Jest ona otoczona podwójnym pierścieniem nazwanym „Gorzką Rzeką”, która miała wyznaczać granice znanego ówczesnym świata. Tabliczka zawiera także , które według ekspertów opisują prawdopodobnie sposób stworzenia Ziemi i mówią o tym, jak Ziemia wyglądała w czasie jej sporządzania.
Tym samym tabliczka dostarczyła badaczom również unikalnego , boga stworzenia oraz mityczne stworzenia i potwory, jak człowiek-skorpion i Anzu, czyli masywny ptak ziejący ogniem i wodą, który alternatywnie przedstawiany jest też jako orzeł z głową lwa. Potrzebowali ponad wieku, by rozwiązać tę zagadkę
Muzeum Brytyjskie opublikowało film, w którym ekspert, dr Irving Finkel, dzieli się z widzami szczegółami tego wyjątkowego odkrycia. Jego zdaniem . Dodaje, że mapa ma dwie strony, tj. awers i rewers, zupełnie jak monety, a na jednej z przekątnych odnaleziono wyrażenie „Wielki Mur”, wskazujące na konstrukcję o wysokości 385 metrów.
Naukowcy zauważają, że mapa ta , których rozwikłanie zajmuje czasami dosłownie wieki. Zawarli na tym okrągłym schemacie cały znany świat, w którym ludzie żyli, rozkwitali i umierali. Jednak ta mapa to coś więcej. To wyjście poza granice znanego świata, w świat wyobraźni