Wpływ wizyty Zełenskiego w Nowym Jorku na przyszłość Ukrainy - komentarz Trumpa

Wpływ wizyty Zełenskiego w Nowym Jorku na przyszłość Ukrainy – komentarz Trumpa

Teraz wiadomo, że Wołodymyr Zełenski w Nowym Jorku zamierza być bardzo aktywny i poza wizytą w siedzibie ONZ chce także spotkać się z kandydatami na prezydenta USA. Prezydent Ukrainy, który odrzuca pomysły „zamrożenia” wojny, podkreśla potrzebę zorganizowania szczytu pokojowego.

Zełenski spotka się w USA z Trumpem i Harris? Zełenski zamierza oczywiście spotkać się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Reuters pisał o możliwym spotkaniu tego polityka także z Donaldem Trumpem, a Bloomberg o spotkaniu z Kamalą Harris. Trump komentował, że jego rozmowa z Zełenskim jest „prawdopodobna”.

Harris już wcześniej zapowiadała dalsze wspieranie Kijowa w wojnie z Rosją. Wielu komentatorów zastanawia się zwłaszcza nad spotkaniem Zełenskiego z Trumpem. Obaj politycy rozmawiali już przez telefon w lipcu tego roku. Osobiście spotkali się ostatnio w styczniu 2021 roku, ale najbardziej pamiętny był ich kontakt telefoniczny z 2019 roku, po którym nastąpiła próba pierwszego impeachmentu Trumpa.

Miał on bowiem nakłaniać Zełenskiego do wszczęcia śledztwa ws. Huntera Bidena, syna prezydenta Joe Bidena. Trump utrzymywał, że w 2019 roku przeprowadził „doskonałą” rozmowę z ukraińskim prezydentem. Zaprzeczał, by prosił go o cokolwiek, a w sierpniu tego roku nazywał Ukraińca „bardzo honorowym człowiekiem”. Ostatecznie Senat uniewinnił Trumpa.

Zełenski chce przekonywać Amerykanów do swojego planu. Według Bloomberga, Zełenski ma w Nowym Jorku przedstawić amerykańskim politykom „plan zwycięstwa” z Rosją. – Widzieliśmy plan pokojowy prezydenta Zełenskiego. Wierzymy, że przedstawia on strategię i plan, który może zadziałać. Musimy zrozumieć, w jaki sposób możemy się do tego przyczynić, współpracując ze wszystkimi prezydentami, którzy będą tutaj w Nowym Jorku – oceniała stała przedstawicielka USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

Zełenski ma także nalegać na członkostwo Ukrainy w NATO oraz Unii Europejskiej. Chce rozmawiać o gospodarce, bezpieczeństwie i dostawach bardziej zaawansowanej technicznie broni do swojego kraju. – Wszystko zostało opracowane. Najważniejsza jest teraz determinacja, aby go zrealizować – mówił 18 września o ukraińskim planie prezydent Zełenski.

– Nie ma i nie może być żadnej alternatywy dla pokoju. Żadnego zamrożenia wojny! Albo innych manipulacji, które po prostu przeniosą rosyjską agresję na inny etap. Potrzebujemy niezawodnego i długoterminowego wsparcia dla Ukrainy, a tym samym dla całej Europy – podkreślał wówczas.