Andrzej Duda rozważa utworzenie nowej partii? Wyniki sondy sugerują niskie poparcie
W sierpniu przyszłego roku kończy się druga i jednocześnie ostatnia kadencja prezydenta Andrzeja Dudy. Od miesięcy spekuluje się na temat dalszych planów prezydenta.
„Zobaczymy, co będzie ze mną, kiedy będę mógł przekazać urząd mojemu następcy. Mam nadzieję, że stanie się to w sposób spokojny, zgodny ze wszystkimi standardami konstytucyjnymi. Ja jestem jeszcze człowiekiem względnie młodym, jak na politykę. W przyszłym roku, gdy będę kończył swoje urzędowanie, będę miał 53 lata. Dużo rzeczy można jeszcze robić” – mówił przed kilkoma miesiącami w rozmowie z.
„Na prawicy musi powstać nowy byt” – to nie jest tak, że ja jestem politykiem od zawsze. Do polityki przyszedłem jako człowiek dojrzały, w wieku 34 lat. Miałem już wcześniej za sobą lata pracy, które z polityką nie miały nic wspólnego. Umiem pracować, mam dwie ręce. Jak będzie trzeba, mogę pracować fizycznie. Nie ma dla mnie problemu” – wskazywał prezydent w lutym.
Jednym z możliwych scenariuszy, o którym dyskutują publicyści i politycy, jest stworzenie przez Andrzeja Dudę nowego ruchu politycznego. „Na prawicy musi powstać nowy byt, nowa partia, skupiona wokół środowisk konserwatywnych. Liderem takiego obozu powinien zostać Andrzej Duda” – mówił na początku lipca poseł Jan Krzysztof Ardanowski, rozstający się właśnie z Prawem i Sprawiedliwością.
Andrzej Duda na czele nowej partii? Jest sondaż „Czy w polskiej polityce jest miejsce na nową partię prawicową pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy?” – takie pytanie zadano uczestnikom sondażu. IBRiS dla 33,1 proc. badanych udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie nie”, 28,3 proc. – „raczej nie”. „Zdecydowanie tak” to z kolei odpowiedź wskazana przez 4,1 proc. ankietowanych. Na „raczej tak” wskazało 21,9 proc. z nich. 11,8 proc. nie ma zdania na ten temat.
„Co ciekawe, o wiele więcej osób wśród zwolenników opozycji widzi miejsce dla nowej formacji prezydenta Andrzeja Dudy. Ankietowani, którzy głosowali na Zjednoczoną Prawicę, znacznie częściej wskazywali odpowiedź 'raczej tak’ (41 proc.), lub 'zdecydowanie tak’ (12 proc.). Odpowiedź 'raczej nie’ wybrało 29 proc., a 'zdecydowanie nie’ 13 proc.” – czytamy.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 5-7 lipca metodą CATI (badanie telefoniczne wspomagane komputerowo) ogólnopolskiej próbie 1070 osób.