Dwa Warianty Korekt

Dwa Warianty Korekt

„`html

Rynki amerykańskie i europejskie: różnice i perspektywy

Niezależnie od zachowań poszczególnych rynków, korelacji w perspektywach sesji oraz zbliżonych procentowych zmian głównych indeksów, należy podkreślić, że skromne zmiany najważniejszych wskaźników kryją w sobie znaczące różnice w postawach rynków amerykańskich i europejskich.

Zmiany konsolidacyjne w Europie

W Europie konsolidacyjne zmiany miały miejsce w ramach korekt tegorocznych wzrostów i osiągania historycznych szczytów indeksów. W międzyczasie w USA można było zauważyć próby korekty spadków z kilku ostatnich tygodni. Skromne wzrosty indeksów Nasdaq Composite i S&P500 przerwały serie spadkowe, które trwały cztery tygodnie, i znalazły się na najniższych poziomach od miesięcy. Z kolei niemiecki DAX w poniedziałek osiągnął historyczne maksima, a przez resztę tygodnia notował korekty.

Rozbieżności między USA a Europą

Różnice w postawach rynków amerykańskich i europejskich świadczą o potencjalnym dalszym ich rozdzieleniu w przyszłości. Tegoroczna korelacja między tymi regionami osłabła na tyle, że pojawiła się przestrzeń do wzajemnego czerpania z wyraźniejszej zmienności innych rynków.

Wzrosty na Wall Street po ostatnich spadkach mogą przyciągnąć kapitał gotowy na realizację zysków w Europie, podczas gdy spadki na europejskich giełdach mogą sprzyjać wzrostom w USA. Podobnie może działać rynek walutowy, gdzie niedawne osłabienie dolara doprowadziło do korekty jego siły i związanej z tym korekty siły euro.

Scenariusze przyszłościowe

Patrząc w perspektywę średniego terminu, giełdy rynków rozwiniętych będą działać w korelacji, ale na krótszym dystansie czasowym pojawiają się różnice w postawach poszczególnych indeksów, co utrudnia ocenę przyszłych scenariuszy.

Należy również uwzględnić ryzyko, że Wall Street nie odbije wystarczająco mocno, aby zanegować ostatnią słabość, podczas gdy Europa nie musi szukać głębokich korekt.

Nadzieje na wzrosty

Cała sytuacja może sprowadzić się do konsolidacji i oczekiwania na nowe impulsy ze strony danych makro, wyników spółek, a także rozwoju sytuacji w kwestiach handlu międzynarodowego. Obecnie wydaje się zasadne przygotowywanie się na scenariusz wzrostowy.

  • Dane makro sugerują, że amerykańska gospodarka utrzyma ścieżkę wzrostu.
  • Europa może szukać wzrostów dzięki zakończeniu wojny na Ukrainie oraz programom stymulującym Unii Europejskiej i rządów krajowych.

Stabilizująco na wzrost gospodarczy wpływają również polityki monetarne prowadzone przez Rezerwę Federalną i Europejski Bank Centralny. Wydaje się, że ich polityka pozostanie akomodacyjna, co sprzyja kontynuacji hossy.

Administracja amerykańska może zrównoważyć wojnę celną przez radykalne obniżki podatków dla spółek, co również wspierać będzie hossę.

Ryzyka krótkoterminowe

W perspektywie krótkoterminowej ryzykiem pozostaje wprowadzenie nowych ceł na amerykańskie towary 2 kwietnia, co zwiększa niepewność przyszłego układu sił w globalnej gospodarce.

Pomimo ryzyka, należy pamiętać, że dwuroczna hossa wymaga korekty, co pozwoli inwestorom znaleźć lepsze wyceny oraz sektory zdolne do zrównoważenia ewentualnego pęknięcia optymizmu.

„`