Od sportowej organizacji do korytarzy władzy. Mapa związków Karola Nawrockiego.
„`html
Do Pałacu Prezydenckiego Karol Nawrocki sprowadza znajomych z klasy, ringu, boiska oraz siłowni. Serwuje im wysokie stanowiska dyrektorskie i umożliwia dostęp do funduszy publicznych instytucji, którymi zarządzał.
Zaufani ludzie w otoczeniu Nawrockiego
Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta popierany przez PiS, otacza się zaufanymi osobami z Gdańska, które podczas jego prezesury w Muzeum II Wojny Światowej oraz IPN szybko zrobiły kariery. Zmienili sportowe koszulki na garnitury i zajęli stanowiska dyrektorskie w różnych instytucjach, wspierając Nawrockiego w kampanii prezydenckiej.
Marcin Marczak – od ringu do IPN
Jednym z tych osób jest Marcin Marczak, zawodowy bokser o pseudonimie Polish Express, który obecnie pełni funkcję wicedyrektora IPN we Wrocławiu. Marczak poznał Nawrockiego w klubie Ring3City w Gdańsku. Klub ten prowadził Polish Express, a trenerem był wuj Karola, Waldemar Nawrocki. Nawrocki finansował z budżetu MIIWŚ organizację patriotycznych imprez przez klub Marczaka, wydając na to blisko 150 tys. zł przez lata 2018-2021.
Marczak otrzymał stanowisko głównego specjalisty IPN w Warszawie, a następnie został wicedyrektorem oddziału we Wrocławiu. Stanowisko to zajmują zazwyczaj historycy, a Marczak ma wykształcenie z politologii oraz zarządzania. Dodatkowo, w 2022 roku ukończył podyplomowo psychologię sportu na Uniwersytecie Gdańskim. Podczas delegacji czasowo pracował we Wrocławiu, gdzie otrzymywał diety i pokrywane były jego koszty przejazdu oraz zakwaterowania.
Mateusz Kotecki – człowiek od kadr
Dyrektorem biura kadr w IPN jest Mateusz Kotecki, kolega Karola Nawrockiego z liceum w Gdańsku i aktywista PiS. Podczas kampanii jeździ z Nawrockim po kraju, angażując się m.in. w odwiedziny u powodzian w Lądku-Zdroju.
Łukasz Witek – z boiska do Biura Przystanków Historia
Z Łukaszem Witkiem, trenerem piłkarskim a obecnie dyrektorem Biura Przystanków Historia IPN, Nawrocki poznał się na boisku w gdańskim klubie Ex Siedlce. Kluczowym projektem tego biura jest Centralny Przystanek Historia, przy którego tworzeniu, jak wskazała kontrola NIK w 2024 roku, IPN wykazał się niegospodarnością finansową.
„`