Odkryto tajemniczą nową grupę krwi po pół wieku. Czy jesteśmy na progu rewolucji medycznej?
Już po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat specjaliści dokonali rewolucyjnego odkrycia związanego z układem krwi u ludzi. Zagadka, która wzbudzała zainteresowanie od 1972 roku, została ostatecznie rozwikłana. Odkrycie to ma szansę znacznie zmienić kwestie związane z transfuzjami krwi.
Dotychczas znany był głównie układ grup krwi ABO oraz układ Rh, ale okazało się, że istnieje wiele innych systemów grup krwi opartych na różnorodnych białkach i cukrach znajdujących się na powierzchni komórek. W sumie zidentyfikowano już 47 różnych systemów grup krwi, a najnowsze odkrycie oznacza dodanie kolejnego systemu do tej listy.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii i Izraela doprowadziły do identyfikacji nowej grupy krwi nazwanej MAL. To mała cząstka, która okazała się kluczem do wielu zmian.
Odkrycie to ma potencjał zmiany podejścia do transfuzji krwi. Osoby nieposiadające określonego antygenu, który znaleziono w nowo odkrytym systemie grup krwi MAL, mogą być bardziej narażone na wstrząs podczas transfuzji. Dzięki nowym badaniom możliwe będzie zidentyfikowanie obecności tej cząstki u pacjenta przed transfuzją, co pozwoli na bezpieczniejsze przeprowadzanie tego procesu.
Według hematologa Louise Tilley, odkrycie nowego systemu grup krwi to ogromne osiągnięcie i koronacja długoletniej pracy zespołu naukowców. Jest to również ważna informacja dla pacjentów z rzadkimi grupami krwi, którzy wymagają specjalnej opieki medycznej.
Badania nad grupą krwi MAL są nadal prowadzone, a naukowcy starają się ustalić, czy jej brak jest dziedziczny czy wynika z mutacji genetycznych. Odkrycie to może również pomóc w lepszym zrozumieniu funkcji białka mieliny i limfocytów oraz jego wpływu na stabilność błon komórkowych i transport komórkowy.
Odkrycie to zostało opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym, co świadczy o jego znaczeniu dla społeczności naukowej i medycznej.