Uniknij kary nawet do 5 tys. zł za niedociągnięcia przy selektywnym pozbywaniu się elektrośmieci. Oto jak postępować bezpiecznie!

Uniknij kary nawet do 5 tys. zł za niedociągnięcia przy selektywnym pozbywaniu się elektrośmieci. Oto jak postępować bezpiecznie!

Za elektrośmieci uważane są urządzenia, które działają lub kiedyś działały na baterie, lub prąd. Ze względu na ich szkodliwość dla środowiska, nie można ich wyrzucać tak, jak standardowych śmieci. Z tego powodu warto wiedzieć, jak się ich pozbyć.

Będą to przede wszystkim duże urządzenia AGD, czyli m.in. lodówki, pralki, mikrofale, prostownice, suszarki. Będą to również małe sprzęty elektroniczne, czyli radia, telewizory, telefony, drukarki, a nawet kalkulatory. Do tej specyficznej grupy śmieci zaliczane są zarazem zużyte baterie, akumulatory, żarówki. Jeśli nie mamy pewności czy nasz sprzęt to elektrośmieć to warto sprawdzić.

W przypadku przynależności do tej specyficznej grupy, na urządzeniu powinien znajdować się symbol Przekreślonego Kubka. Starej elektroniki nie można wyrzucić tak, jak standardowych odpadów. Nie dostaniemy na nie worków i nie znajdziemy na nie dedykowanego kubła. Istnieje jednak możliwość oddania ich w punktach zbiórki elektroodpadów.

Pierwszym z nich jest oddanie sprzętu w sklepie. W takim momencie placówka ma obowiązek przyjąć od klienta stare urządzenie. Na mniejsze odpady jak m.in. żarówki, baterie, kable, często znajdziemy specjalne pojemniki w marketach, zarówno takich z asortymentem RTV i AGD, jak i samoobsługowych sklepach budowlanych, do których specyficzne śmieci można po prostu wyrzucić.

Kolejny sposób na pozbycie się elektrośmieci to skorzystanie z punktów zbiórki odpadów elektrycznych, które funkcjonują w każdej gminie. Zuzłty sprzęt oddamy tam w sposób bezpieczny. W ich wnętrzach znajdują się szkodliwe substancje, metale ciężkie, które mogą się wydostać z odpadów i zanieczyścić środowisko. Tym samym ucierpią na tym rośliny, zarówno te dzikie, jak i uprawne, zwierzęta, a także ludzie. Z tego powodu pozbywanie się urządzeń elektrycznych w niedozwolony sposób stanowi zagrożenie dla zdrowia i środowiska.

Na osobę, która wyrzuciła elektrośmieci w nieodpowiednim miejscu, może zostać nałożona kara finansowa. Jeśli ukarany nie zapłaci, kara zostaje zamieniona na prace społeczne lub w przypadku odmowy, na większą kwotę pieniężną.