Niezwykłe źródło chorób i patogenów: Wykorzystane ubrania
Oznacza to, że każda noszona przez nas odzież ma bezpośredni kontakt z tymi mikroorganizmami. Tymczasem bakterie takie jak Staphylococcus (odpowiedzialne za infekcje skórne), Streptococcus (wywołujące anginę) czy grzyby takie jak Candida (powodujące drożdżycę) mogą przetrwać na ubraniach, szczególnie jeśli nie zostały one odpowiednio wyczyszczone przed sprzedażą.
Odzież z drugiej ręki jako siedlisko patogenów Ubrania z second-handów mogą zatem przechowywać wiele różnych patogenów, które były obecne na ciele poprzedniego właściciela. Wśród wykrytych mikroorganizmów znajdują się bakterie takie jak. Badania przeprowadzone na odzieży z lumpeksów, sprzedawanej na rynku w Pakistanie, wykazały obecność bakterii Bacillus subtilus i Staphylococcus aureus, które mogą prowadzić do infekcji skórnych i krwi. Ponadto na odzieży z drugiej ręki wykryto pasożyty, które mogą powodować infekcje skórne.
Jak długo bakterie mogą przetrwać na ubraniach? Bakterie mogą przetrwać na ubraniach przez długi czas, zwłaszcza jeśli znajdą się w sprzyjających warunkach. Badania wykazały, że bakterie takie jak E. coli, Staphylococcus aureus czy Streptococcus pyogenes, mogą przetrwać na odzieży przez miesiące, szczególnie w temperaturze pokojowej.
Większość bakterii przetrwała lepiej w warunkach wysokiej wilgotności, co sugeruje, że. I chociaż trudno dokładnie określić ryzyko zakażenia, jakie niesie ze sobą noszenie odzieży z drugiej ręki (gdyż nie przeprowadzono jeszcze kompleksowych badań w tej kwestii), osoby z osłabionym układem odpornościowym są zdecydowanie bardziej narażone na infekcje. Aby zminimalizować ryzyko,
- pranie odzieży z second-handów w wysokiej temperaturze,
- dodanie środka dezynfekującego do prania.
Warto również pamiętać, że nowa odzież, prosto ze sklepu, również może być źródłem zanieczyszczeń, bo mogło ją wcześniej mierzyć wiele osób, dlatego ją także warto wyprać przed pierwszym założeniem.