Siła napędowa wzrostów na WIG20 utrzyma się przez długi czas
„`html
Inwestycje w polskie banki
W bieżącym roku spółki z indeksu WIG20 niezwykle pozytywnie zaskakują, znacząco poprawiając swoje notowania. W znacznej mierze jest to zasługa inwestorów zagranicznych, którzy patrzą na nie przychylnym okiem. W szczególności, na prowadzenie wysunęły się banki, które zasiliły wzrosty indeksu WIG20.
Wzrosty banków
Wskaźnik sektorowy WIG-banki wzrósł od początku 2025 r. o ponad 21 proc., głównie z powodu wzrostu wartości największych banków. Razem z krzepnięciem hossy na polskim rynku, coraz więcej banków osiąga rekordowe wyceny giełdowe. Przykładem jest PKO BP, którego kurs przekroczył 70 zł, a wycena 90 miliardów złotych.
Dodając do tego przyrosty wartości mBanku i Pekao, które zanotowały prawie 40 proc. i ok. 27 proc. wzrostu odpowiednio, widzimy, że ich notowania osiągnęły rekordowe poziomy. Te banki, jako jedne z najpłynniejszych w indeksie WIG20, są największymi beneficjentami rosnącego zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Prognozy i oceny rynku
Majster w zarządzaniu w MM Prime TFI, Łukasz Rozbicki, zauważa, że wiele wzrostów na GPW, zwłaszcza w WIG20, opiera się na przewidywaniach zakończenia wojny w Ukrainie. Wysokie wzrosty mogą również wynikać z przekonania zagranicznego kapitału co do tego scenariusza. Chociaż wskaźnik C/Z dla WIG20 sięga już ponad 15, prognozy na ten rok i następnym mogą być bardziej optymistyczne.
Pomimo imponujących wzrostów kursów, banki nadal były ciekawym wyborem inwestycyjnym. Mają niskie wskaźniki C/Z, a także potencjał dywidendowy. Rynki nie obawiają się jeszcze spadków stóp procentowych, co oznacza, że wciąż mają argumenty, by przyciągać inwestorów.
Inne wiodące spółki
Orlen i Dino
Orlen, po publikacji zaktualizowanej strategii, zmienił swoje notowania, osiągając prawie 35 proc. zysku. Wyniki za IV kwartał 2024 r. były solidne, a ogłoszenie wypłaty rekordowej dywidendy dodatkowo przyciągnęły inwestorów.
Interesującą sytuację zaobserwowano również w Dino. Zdołał wypracować blisko 22-proc. wzrost, dzięki lepszym nastrojom konsumenckim i dobrym wynikom sprzedaży detalicznej. Jak wskazuje Janusz Pięta z BM mBanku, poprawa postrzegania polskiego rynku również była czynnikiem wspierającym.
JSW i rynek stalowy
Inwestorzy docenili również akcje JSW, które były największym rozczarowaniem roku 2024. Od końca grudnia ich wartość wzrosła o ok. 25 proc. Robert Maj z Ipopem podkreśla, że wynika to z ogólnych trendów inwestycyjnych w europejskie spółki sektora obronnego, do produkcji których potrzebne są stal i węgiel koksujący.
Marcowa rewizja indeksu WIG20 sprawi, że JSW wypadnie z niego i przejdzie do mWIG40, co według Maja będzie korzystne. Dalsze wzrosty zależą od realnych zmian cen węgla koksującego; potrzebna jest wyraźna zwyżka surowca.
„`