Opinie Polaków odnośnie dochodzeń prowadzonych przez Ewę Wrzosek są podzielone, pokazuje sondaż
„`html
Czy działalność publiczna prokurator Ewy Wrzosek wpływa na niezależność śledztw?
„Czy Pana/i zdaniem publiczna aktywność i wypowiedzi medialne prokurator Ewy Wrzosek gwarantują niezależne prowadzenie śledztw np. w sprawie Jarosława Kaczyńskiego oraz tzw. afery dwóch wież?” – tak brzmiało pytanie skierowane do uczestników przez pracownię United Surveys.
Badanie ujawniło mocno spolaryzowane opinie. 33,5% respondentów zgodziło się z twierdzeniem o niezależności śledztw (16,7% „zdecydowanie tak”, 16,8% „raczej tak”), zaś odmiennego zdania była zbliżona liczba – 34,1% (18,4% „raczej nie”, 15,7% „zdecydowanie nie”). Zdecydowana ilość osób, bo aż 32,4%, nie miała w tej kwestii zdania.
Ewa Wrzosek zawiesza aktywność medialną
Prokurator Ewa Wrzosek poinformowała o czasowym wstrzymaniu swojej działalności medialnej związanej z prowadzeniem śledztwa w sprawie dwóch wież i polityczną nagonką, jaka się wokół niej rozpętała. Decyzję tę ogłosiła na platformie X (wcześniejszy Twitter) w poniedziałkowy wieczór, zapowiadając brak wystąpień w mediach tradycyjnych i społecznościowych.
Polityczne tło działań i ochrona państwowa
Przed ogłoszeniem zawieszenia aktywności, prokurator Wrzosek wystąpiła z wnioskiem o ochronę państwową. Decyzja ta była rezultatem krytycznych uwag skierowanych pod jej adresem po zeznaniach związanych ze śledztwem dotyczącym budowy dwóch wieżowców w centrum Warszawy. Projekt ten związany jest z firmą Srebrna, powiązaną z PiS. Zawiadomienie dotyczy także śmierci Barbary Skrzypek, byłej sekretarki Jarosława Kaczyńskiego, która nastąpiła trzy dni po przesłuchaniu.
„`