Genezis niżu powoduje ulewy i podtopienia w Polsce
„`html
W Polsce pojawił się niż genueński, który spowodował intensywne opady deszczu. W niektórych regionach kraju suma opadów może przekroczyć przeciętną miesięczną ilość. Taka sytuacja niesie ze sobą ryzyko podniesienia się poziomu wody w rzekach oraz wystąpienia lokalnych podtopień.
Sytuacja interwencyjna straży pożarnej
Państwowa Straż Pożarna podała, że podczas ostatniej doby strażacy przeprowadzili ponad tysiąc akcji związanych z usuwaniem skutków ulewnych deszczy. Najwięcej interwencji odnotowano w następujących województwach:
- Podkarpackie: 388 zdarzeń
- Dolny Śląsk: 179 zdarzeń
- Małopolskie: 152 zdarzenia
- Lubelskie: 101 zdarzeń
Działania sztabu kryzysowego
W siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji odbywa się posiedzenie sztabu kryzysowego. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych:
- Premier Donald Tusk
- Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz
- Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak
- Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak
- Minister Marcin Kierwiński
Aktualne prognozy pogody IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazuje najnowsze prognozy dotyczące sytuacji pogodowej. Obecnie najsilniejsze opady deszczu obserwowane są w województwach centralnej oraz południowo-wschodniej Polski.
Najgorsza sytuacja na Śląsku
Województwo śląskie jest jednym z najbardziej dotkniętych przez nawałnice regionów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez IMGW, w godzinach wczesnoporannych silne opady przeszły również przez województwa mazowieckie, świętokrzyskie i łódzkie.
Szczegółowa charakterystyka opadów według regionów
- Mazowieckie: W powiatach takich jak białobrzeski, grodziski, grójecki, przysuski, Radom, powiat radomski, sochaczewski, szydłowiecki oraz żyrardowski, sumy opadów mieszczą się między 25 a 50 mm, a miejscami osiągają 60-80 mm (zwłaszcza okolice Przysuchy, Opoczna, Nowego Miasta nad Pilicą i Mogielnicy).
- Świętokrzyskie: W Kielcach i powiatach kieleckim, koneckim, skarżyskim i starachowickim notowane są opady sięgające 25-50 mm, a miejscowo nawet do 80 mm.
- Łódzkie: Intensywne deszcze (od 25 do 50 mm, lokalnie do 80 mm) występują w powiatach: brzezińskim, łowickim, łódzkim wschodnim, w Łodzi, powiecie opoczyńskim, piotrkowskim oraz w Piotrkowie Trybunalskim, rawskim, Skierniewicach i powiecie skierniewickim, tomaszowskim oraz zgierskim.
IMGW przewiduje, że najbliższe godziny przyniosą utrzymanie się umiarkowanych i silnych opadów w centralnej Polsce, miejscami osiągających natężenie 5-10 mm/h. Jednak wraz z upływem czasu intensywność opadów powinna stopniowo maleć, a do godzin południowych prognozowane są dodatkowe sumy opadów na poziomie 15-35 mm.
„`