Polska biegaczka staje się inspiracją dla kolekcjonerskich lalek Barbie, które osiągają wysokie ceny na rynku
Fioletowy top, szorty i pomarańczowe trampki – tak ubrana polska sprinterka pokazała swoją wersję najsłynniejszej lalki na świecie (która miała na sobie bliźniaczą wersję stroju). Firma Mattel tak właśnie postanowiła uhonorować zawodniczkę, personalizując Barbie.
„Jestem przeszczęśliwa, że Barbie doceniła moją historię i wyróżniła mnie obok ośmiu innych niesamowitych sportsmenek z całego świata tytułem Barbie Role Model. Wciąż nie mogę w to uwierzyć! Jako mała dziewczynka bawiłam się lalkami, a teraz mam własną lalkę Barbie, która wygląda jak ja – jedyny taki egzemplarz na świecie” – napisała Ewa Swobodna, która przedstawiła na Instagramie lalkę ubraną w strój, w którym zawodniczka pobiła swój życiowy rekord w biegu na 100 metrów w 2023 roku podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej.
„Chcę, aby moja historia pokazywała, że zawsze warto być sobą. Nie trzeba spełniać niczyich oczekiwań ani dopasowywać się do narzuconych ram, by osiągać swoje cele. Każdy z nas ma prawo wyrażać siebie na swój sposób” – dodała.
Prezenty, które nie stracą na wartości. Sprawdzamy ceny zabawek z dawnych lat
Urodziny, komunie, śluby, chrzest – wiele osób zastanawia się, jaki dać prezent. Tablet, rower, zestaw ręczników na pewno sprawią radość i się przydadzą, ale… nie zostaną z właścicielami na długo, a ich wartość będzie spadać z każdym dniem. Co zaś się tyczy bukietów kwiatów, to marnieją one z minuty na minutę. Dlatego też warto rozważyć upominek, który cenowo wypada podobnie, a jego wartość po kilku latach może przekroczyć najśmielsze oczekiwania obdarowanych.
Więcej…
Jej wersja Barbie powstała dzięki projektowi Dream Gap, w ramach którego firma Mattel co roku nagłaśnia historie słynnych kobiet. Z Polek swoje lalki mają już podróżniczka Martyna Wojciechowska, młociarka Anita Włodarczyk i zawodowy kierowca samochodów ciężarowych Iwona Blecharczyk. Jak na razie wersja lalki nie jest na sprzedaż, powstają bowiem dwa egzemplarze: jeden dla pierwowzoru, a drugi dla firmy Mattel. Być może jednak w ramach akcji charytatywnych pojawi się na rynku.
Wśród kolekcjonerskich lalek Barbie najwięcej jak na razie trzeba zapłacić za pierwszą Barbie ubraną w strój kąpielowy w biało-czarne paski i uczesaną w kucyk. Trafiła ona do sprzedaży w 1959 roku i kosztowała 3 dolary. Dostępne były dwie wersje: jako blondynki i brunetki. Teraz można za nią dostać od 8 tys. do 27,5 tys. dolarów. 1,2 tys. dolarów trzeba zapłacić, by mieć Ponytail Barbie (z lat 60.), a 1 tys. za Color Magic Barbie z 1966 roku. Barbie z lat 80. warte są około 100 dolarów, a 90. – od 20 do 90 (tyle oferują na aukcjach za Southern Belle Barbie from the Great Eras Collection).
Razem z Ewą Swobodą swojej lalki otrzymały: gimnastyczka Rebecca Andrade z Brazylii, piłkarka Mary Fowler z Australii, gimnastyczka Alexa Moreno z Meksyku, bokserka Estelle Mossely z Francji, pływaczka Federica Pellegrini z Włoch, paratriathlonistka Susana Rodriguez z Hiszpanii, piłkarka Christine Sinclair z Kanady, i tenisistka Venus Williams z USA.
Popkultura i pieniądze w Bankier.pl
, czyli seria o finansach „ostatnich stron gazet”. Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.