Niespodziewane odkrycie w świecie zwierząt! Naukowcy zaskoczeni informacjami
Detale dotyczące odkrycia zostały opublikowane w czasopiśmie „Zoosystematics and Evolution”. Na nowy gatunek węża natrafili badacze z Centrum Badań Bioróżnorodności i Zasobów Genetycznych w Portugalii i Uniwersytetu Karola w Pradze w regionie Hejaz w Arabii Saudyjskiej, w okolicach starożytnego arabskiego miasta oazowego Al-Ula.
Rhynchocalamus hejazicus to mały, 30-centymetrowy gatunek węża o czerwonawym ubarwieniu i czarnym kołnierzu. Odkryto również jednolicie czarny „morfotyp melanistyczny” tego gatunku. Nowy gatunek występuje powszechnie między Lewantem a przybrzeżnymi regionami Jemenu i Omanu. Rhynchocalamus hejazicus zamieszkuje piaszczyste i kamieniste gleby o zróżnicowanej pokrywie roślinnej, często w siedliskach odwiedzanych przez ludzi, co sugeruje, że nie należy go klasyfikować jako zagrożonego.
Niewiele informacji znane jest na temat historii naturalnej i zachowania tego gatunku, dlatego badacze planują kontynuować jego monitorowanie. Wydaje się jednak, że Rhynchocalamus hejazicus aktywność przejawia głównie w nocy, ponieważ wszystkie obserwacje miały miejsce właśnie w tej porze – twierdzą autorzy publikacji.
Ewolucja węży
Uważa się, że węże wyewoluowały ponad 150 milionów lat temu, ale naukowcy nadal odkrywają fascynujące zjawiska z nimi związane. Początkowo wywodzą się one prawdopodobnie od tzw. jaszczurek grzebiących, stopniowo przystosowując się do różnych środowisk poprzez utratę kończyn, rozwój wydłużonych ciał i wyspecjalizowane sposoby poruszania.
Na całym świecie istnieje około 3900 gatunków węży.