Zmiana mandatu: Mariusz Kamiński wraca do Sejmu po decyzji SN

Zmiana mandatu: Mariusz Kamiński wraca do Sejmu po decyzji SN

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła postanowienie Izby Pracy SN dotyczące mandatu poselskiego Mariusza Kamińskiego. Uznano, że tamto orzeczenie „zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa”. Sprawę wznowienia postępowania zakończonego w Izbie Pracy zainicjował pełnomocnik Kamińskiego. Uzasadnienie do wyroku Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN opublikowano na oficjalnej stronie internetowej.

Czytamy w nim, że „wznowiono postępowanie dotyczące wygaśnięcia mandatu posła”. Sprawa dotyczy wydarzeń ze stycznia, kiedy zadecydowano o wygaśnięciu mandatu Mariusza Kamińskiego.

„Sąd Najwyższy wznowił postępowanie zakończone postanowieniem z 10 stycznia 2024 r., w którym oddalono odwołanie od postanowienia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wygaśnięcia mandatu posła. W wyniku wznowienia postępowania SN uchylił wskazane postanowienie i umorzył postępowanie” – czytamy w komunikacie.

Mandat Mariusza Kamińskiego. Nowe orzeczenie SN

Przypomniano, że 21 grudnia marszałek Hołownia zadecydował o wygaśnięciu mandatu posła w związku z prawomocnym skazaniem Kamińskiego. W tej sprawie 5 stycznia zapadło postanowienie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej SN, a pięć dni później w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Izba Kontroli Nadzwyczajnej stwierdziła w środę, że orzeczenie z 10 stycznia zostało wydane „z rażącym naruszeniem prawa”.

„Wydanie kolejnego postanowienia Sądu Najwyższego w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 10 stycznia 2024 r. nie tylko zatem stanowiło rażącą obraźę porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, ale również naruszało art. 45 Konstytucji RP gwarantujący prawo skarżącego do sądu” – podano w uzasadnieniu. Dodano, że Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN nie jest właściwa do rozpatrywania odwołań od postanowień marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła.

„Wyłączna właściwość w tym względzie przysługuje bowiem Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego” – zaznaczono.

Sprawa Mariusza Kamińskiego. Orzeczenie Izby Pracy

O orzeczeniu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN w sprawie Kamińskiego informowaliśmy w Interii. Jak stwierdził wówczas sędzia SN Bohdan Bieniek, Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych nie ma statusu niezależnego i bezstronnego sądu, zatem „jej wypowiedzi nie są aktami stosowania prawa”. Izba Pracy zdeklarowała, że zajął się wnioskiem Mariusza Kamińskiego, ponieważ to właśnie do niej skierowano i w niej pierwotnie zarejestrowano sprawę.