Żaby będą korzystać z saun, aby wzmocnić swoje zdrowie i uniknąć chorób

Żaby będą korzystać z saun, aby wzmocnić swoje zdrowie i uniknąć chorób

Nowe badanie opublikowane w magazynie Nature ujawnia, że „sauny dla żab” mogą być łatwym w budowie i ważnym narzędziem w walce ze skutkami choroby chytrydiomikoza, która niezwykle dotkliwie dotyka płazy. Grzyby giną w wysokich temperaturach. Naukowcy chcą to wykorzystać.

Dzięki specyficznym warunkom panującym wewnątrz saun żaby mogą nagrzać swoje ciała, dzięki czemu grzyb ulega destrukcji. Mowa chorobie o nazwie chytrid – chytrydiomykozie – która jest patogenną chorobą grzybiczą, wywoływaną przez dwa grzyby: Batrachochytrium dendrobatidis (Bd) i B. salamandrivorans (Bsal). Grzyb wywodzi się z Azji.

Tam płazy nauczyły się z nimi radzić. Grzyby rozpowszechniły się jednak na całym świecie, co dla wielu gatunków okazało się śmiercionośne. Z tego powodu 90 gatunków zniknęło z naszego globu. Jednym z najbardziej zagrożonych gatunków jest żaba górska – podczas niedawno przeprowadzonego badania na wyspie Dominice znaleziono zaledwie 21 osobników tego gatunku.

Sauny dla żab rozwiązaniem problemów? W najnowszym badaniu naukowcy sprawdzili, jak można wykorzystać fakt, że Batrachochytrium dendrobatidis nie jest w stanie przetrwać wysokich temperatur. Same żaby zresztą wybierają obszary o wysokich temperaturach.

– W przypadku gatunków żyjących w strefach umiarkowanych, niskie temperatury zimą naprawdę utrudniają żabom przetrwanie – wyjaśnił Anthony Waddle, główny autor artykułu.

Wykorzystując eksperymenty laboratoryjne i terenowe, naukowcy stworzyli sztuczne schronienia, które nazwali „żabimi saunami”. Odkryli, że żaby preferowały te gorące miejsca od innych dostępnych opcji, a infekcje grzybicze typu chytridiomykozy były przez nie skutecznie zwalczane.

– Przetestowaliśmy sauny w Sydney na żabach dzwonkowych zielonych i złotych. Sprawdziły się tutaj – dodał Waddle. – W przypadku innych gatunków i regionów schronienia te mogłyby się sprawdzić, ale prawdopodobnie musiałyby zostać opracowane tak, aby sprostać unikalnym potrzebom danego gatunku – zaznaczył naukowiec.