Antarktyka: Polska Stacja Antarktyczna blisko krawędzi - co dalej? Obiekt oddalony już tylko o jeden metr od brzegu

Antarktyka: Polska Stacja Antarktyczna blisko krawędzi – co dalej? Obiekt oddalony już tylko o jeden metr od brzegu

Na Wyspie Króla Jerzego powstaje nowa całoroczna stacja do badań naukowych im. Henryka Arctowskiego, wybitnego naukowca związanego z badaniami polarnymi. Jest jedną z czterdziestu całorocznych stacji antarktycznych. Kieruje nią Instytut Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Prowadzone są tam badania w wielu dziedzinach, takich jak np.: oceanografia, geologia, geomorfologia, glacjologia, meteorologia, klimatologia czy ekologia.

W 2018 roku na budowę głównego budynku stacji i modernizację infrastruktury. W rzucie przypominać ma trójramienną gwiazdę i będzie wyniesiony 3 metry ponad poziom terenu. Trwa budowa stacji naukowej w Antarktyce Jak poinformował IBB PAN, do tej pory na inwestycję wydano już ponad 70 mln zł. – Za tę sumę wykonano posadowienie bloków fundamentowych i montaż konstrukcji stalowej pod budynek główny, dwie hale magazynowe wraz z infrastrukturą wewnętrzną, instalację systemu wodno-kanalizacyjnego wraz z oczyszczalnią ścieków i przepompownią oraz modernizację systemu paliwowego i wymianę okablowania energetycznego – czytamy na stronie instytutu.

Teraz Łączna kwota dotacji wynosić będzie ponad 173 mln zł. Już niedługo rozpocznie się część projektu, na którą chyba wszyscy najbardziej czekają – prefabrykacja konstrukcji budynku głównego oraz posadowienie jej na gotowej konstrukcji stalowej i oczywiście prace wykończeniowe i wyposażenie budynku. Wyłoniono już w przetargu najlepszą ofertę na realizację konstrukcji budynku. Wygrały Andrewex Construction i Dekpol Budownictwo.

Modernizacja obiektu jest niezbędna

W momencie rozpoczęcia działalności Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, główny budynek oddalony był od morza o kilkanaście metrów. Teraz, przy wysokim stanie wód odległość zmniejszyła się do niespełna metra, przez co . Nowy budynek będzie bardziej oddalony od brzegu oraz wyniesiony ponad poziom terenu. Naukowcy potrzebowali również nowego zaplecza. Oprócz tego realizacja jest niezbędna jeśli Polska wciąż chce utrzymać się w elitarnym gronie dwudziestu państw prowadzących całoroczne stacje naukowo-badawcze w Antarktyce i utrzymać status członka Konsultatywnego Układu Antarktycznego, a wraz z nim prawo głosu w decyzjach dotyczących zarządzania Antarktyką.