Badanie: Polska opinia publiczna niezmiennie popiera ekshumacje ofiar rzezi wołyńskiej w kontekście przystąpienia Ukrainy do UE
Dlaczego jest to ważne? Losy polskiej ludności na Wołyniu to jeden z najtrudniejszych tematów w relacjach polsko-ukraińskich. Ostatnio mocno wybrzmiał w debacie publicznej przy okazji kontrowersyjnej wypowiedzi byłego szefa MSZ Ukrainy Dmytra Kułeby, który porównał przesiedlenia powojenne do czystek etnicznych o znamionach ludobójstwa, do których doszło na Wołyniu. Odnosząc się do bolesnej przeszłości, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że „Ukraina nie może zostać przyjęta do UE, dopóki Warszawa i Kijów nie rozwikłają kwestii rzezi wołyńskiej”.
Jakie są wyniki sondażu? O sprawę zapytała Polaków „Rzeczpospolita”. Pytanie brzmiało: „Czy warunkiem wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej powinna być zgoda na ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej?”. Jak wynika z sondażu pracowni SW Research dla dziennika: odpowiedzi „tak” udzieliło 52,6 proc. ankietowanych, „nie” odpowiedziało 19,6 proc. respondentów, blisko jedna trzecia uczestników badania — 27,8 proc. — nie ma zdania w sprawie.
Komentując wyniki sondażu, Wiktoria Maruszczak senior project manager w SW Research powiedziała „Rzeczpospolitej”, że to mężczyźni (60 proc.) częściej niż kobiety (46 proc.) uznają wagę tego warunku.
- Czytaj więcej: Pierwszy taki wniosek w sprawie rzezi wołyńskiej.
- Złożyła go Polka
- Mocne słowa Radosława Sikorskiego o rzezi wołyńskiej. „To jest obowiązek”
- Kontrowersyjne słowa z Ukrainy o Wołyniu. Były szef IPN: dwie wypowiedzi traktowałbym jako ostrzeżenie