Jak zarezerwować wizytę w urzędzie – ważne wskazówki do zapamiętania
Podczas wizyty w urzędzie, możemy załatwić sprawy dotyczące m.in. dowodu osobistego, prawa jazdy, rejestracji pojazdu, spraw meldunkowych i numeru PESEL, a także działalności gospodarczej. Rezerwacje terminów mogą być dokonywane w zależności od danego urzędu. Należy pamiętać, że na każdy wniosek musimy umówić osobny termin wizyty. Jeśli mamy do załatwienia kilka spraw, konieczne jest umówienie odpowiedniej liczby terminów.
W urzędzie skarbowym, w wydziale komunikacji, w wydziale spraw administracyjnych, w wydziale ewidencji pojazdów i kierowców oraz w wydziale ds. przedsiębiorczości i innowacji możemy rezerwować terminy. Dzięki internetowej rezerwacji nie musimy specjalnie brać dnia wolnego na wizytę w urzędzie. Termin możemy zarezerwować z 30-dniowym wyprzedzeniem i najpóźniej na 1 dzień przed planowaną wizytą.
Rezerwacja kolejki nie jest obowiązkowa, ale umawiając się na konkretną godzinę i dzień, mamy pewność, że zostaniemy przyjęci w tym terminie. Dzięki temu unikamy długiego oczekiwania w kolejkach. Przy dużym natężeniu osób w kolejce istnieje ryzyko, że mimo długiego oczekiwania nie zostaniemy przyjęci.
Ogromnym udogodnieniem jest także internetowa rezerwacja kolejki w urzędzie, co znacznie usprawniło proces załatwiania spraw. Wprowadzono ją w pierwszym kwartale 2024 roku, a skorzystało z niej już 1,1 mln osób. 91 proc. zadowolonych petentów wskazało, że czas obsługi podatnika wyniósł średnio zaledwie 17 minut.
Nie wszystkie sprawy urzędowe wymagają osobistego stawiennictwa. Możemy załatwić wiele z nich przez internet:
- sprawdzić swoje dane w Centralnej Ewidencji i Ewidencji Kierowców (CEPiK),
- złożyć wniosek o wydanie dowodu tymczasowego,
- sprawdzić swoje zobowiązania podatkowe.
Aby załatwić powyższe sprawy, musimy posiadać ważny profil zaufany.
Możemy założyć profil zaufany na dwa sposoby: przez bankowość elektroniczną lub bezpośrednio na stronie rządowej. Przy drugiej opcji konieczne jest potwierdzenie tożsamości w jednym z 1500 punktów potwierdzających w ciągu 14 dni od założenia profilu.
Tomasz Keśicki, dyrektor departamentu CEPiK w Centralnym Ośrodku Informatyki (COI), podczas konferencji e-leasing Day, podkreślił, że internetowa rezerwacja terminów w urzędzie jest coraz bardziej popularna i ułatwia załatwianie spraw urzędowych.