Kary za zraszanie wodą w Śmigus-Dyngus

Kary za zraszanie wodą w Śmigus-Dyngus

„`html

Mandat w Lany Poniedziałek: Kary za Śmigus-dyngus

W czasie Poniedziałku Wielkanocnego, zwanym także śmigusem-dyngusem, tradycyjnie oblewamy się wodą. O ile obie strony zgadzają się na udział w zabawie, nie ma w tym nic złego. Problemy zaczynają się, gdy przypadkowo oblewa się osoby, które nie wyraziły zgody na udział, jak na przykład przechodnie kierujące się na mszę.

Kary za oblewanie wodą

W takiej sytuacji można wezwać policję, która może nałożyć mandat na sprawców. Wysokość mandatu zależy od sytuacji: za oblanie wodą przechodniów grozi kara finansowa od 20 do 500 złotych. Jeśli woda dostanie się do mieszkania, klatki schodowej, lub spowoduje szkody w samochodzie czy środkach transportu publicznego, kara może wynosić do 500 złotych.

Zakłócanie porządku publicznego

Warto pamiętać, że atakowanie kogoś wodą, krzyki i hałasy mogą być uznane za zakłócanie porządku publicznego. W takich przypadkach grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, ograniczenia wolności na miesiąc lub grzywny.

Poważniejsze konsekwencje

Kary za wybryki w Śmigus-dyngus nie ograniczają się jedynie do mandatów. Jeśli w wyniku oblania wodą czyjegoś mienia stanie się ono niezdatne do użytku, jak zniszczony płaszcz czy uszkodzony samochód, sprawca może zostać skazany na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

„`