Konflikt na Bliskim Wschodzie wpływa na rynki finansowe
Przy spadających o około 100 mln zł obrotach (do 1,282 mld zł) Warszawa świeciła na czerwono. Spadły notowania wszystkich banków, poza BOŚ-iem. Nie była to jednak gra do jednej bramki, bo np. z WIG20 rosły Orlen i KGHM, napędzane wzrostami cen surowców.
WIG20 spadł o 0,4 proc., podobnie jak wskaźnik małych spółek. mWIG40 oddał 0,9 proc. WIG20 z wynikiem 2315 pkt na krok zbliżył się do tak obserwowanych ostatnio 2300 pkt. Technicznie sytuacja pozostaje bez zmian.
Wydarzenia na rynkach światowych
Gorzej od Warszawy wypadły Frankfurt (DAX minus 0,6 proc.), Paryż (CAC 40 spadek o 0,8 proc.) i Londyn (FTSE 250 spadek o 0,7 proc.). Główne indeksy w USA pozostawały cały dzień pod kreską reagując na wydarzenia na Bliskim Wschodzie – Nasdaq Composite stracił 1,5 proc., a S&P 500 0,9 proc. Chiny kontynentalne nadal świecą. Hang Seng rośnie o 5,4 proc., ale Nikkei 225 kolejny dzień traci – w środę spadł o 2,2 proc.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie
Wczoraj, wojska izraelskie wkroczyły do Libanu, atakując cele na południu kraju, co pierwotnie zostało przyjęte przez rynek z lekceważeniem. Iran odpowiedział wystrzeliwując około 200 pocisków balistycznych na Izrael, co rodzi pytania o skuteczność systemów obronnych Izraela.
Netanyahu zapowiedział działania odwetowe, co zwiększa ryzyko dalszej eskalacji konfliktu. Giełdy europejskie zareagowały spadkami od 0,76% (DAX, IBEX) do 2,00% (CAC 40).
Podsumowanie w Polsce
WIG20 i sWIG80 spadły po 0,36%, mWIG40 o 0,92%. Drożały Orlen (+2,08%) i KGHM (+1,69%), łagodząc reakcję głośnego indeksu na informacje z Bliskiego Wschodu. Wyraźnie przeceniały się banki (-1,57% na poziomie sektora) i Dino (-2,48%).
Analiza rynków zagranicznych
S&P 500 spadł o 0,93%, a Nasdaq o 1,53%, ale cała przecena miała miejsce głównie w pierwszych godzinach handlu, potem rynek zachowywał się spokojnie. Na rynku technologicznym spadek skupił się na firmach takich jak Dell, Palo Alto Networks, Nvidia czy Intel.
Sytuacja na rynku azjatyckim
Rankiem w Azji widziano spadki w Japonii i duże zakupy w Hongkongu, gdzie Hang Seng wzrósł nawet o 8%. Chociaż notowania kontraktów futures na indeksy amerykańskie spadały, przecena w Europie, jeśli powtórzy się na otwarciu, powinna być niewielka.
Raport ADP i perspektywa dnia
Najważniejsza publikacja dnia to dzisiejszy raport ADP. Obawy o sytuację na Bliskim Wschodzie będą również miały wpływ na rynek. W Polsce tabela głównych benchmarków świeciła cała na czerwono.