Kto nie może podróżować samolotem na wakacje? Rozległa lista schorzeń

Kto nie może podróżować samolotem na wakacje? Rozległa lista schorzeń

Dlaczego stan zdrowia może być przeciwwskazaniem do lotu samolotem?

Ze względu na panujące w samolocie specyficzne warunki osoby z niektórymi chorobami powinny zrezygnować z ze względu na ryzyko nagłego pogorszenia się ich stanu zdrowia. Długi lot to również stres i niewygoda. Zmniejszone ciśnienie, niższe stężenie tlenu, suche powietrze w kabinie samolotu, stres oraz długi czas podróży mogą zwiększać ryzyko zdrowotne. Z tego względu istnieją dla osób cierpiących na niektóre choroby sercowo-naczyniowe, płucne czy laryngologiczne.

Linie lotnicze wprowadzają takie środki, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort pasażerów, a także unikać nagłych sytuacji medycznych na pokładzie, takich jak przedwczesne porody, zaostrzenia chorób czy powikłania po niedawnych zabiegach. Takie sytuacje są stresujące nie tylko dla załogi i dotkniętej osoby, ale dla wszystkich pasażerów.

Kiedy nie polecisz samolotem? Długa lista chorób i przeciwwskazań

Samolot to specyficzny środek transportu zarówno na warunki w nim panujące oraz na to, że w czasie lotu sprowadzenie dodatkowej pomocy medycznej jest niemożliwe. Oczywiście załoga samolotu jest szkolona do reagowania w różnych przypadkach zagrożenia zdrowia czy życia, szkolenie stewardess i stewardów obejmuje nawet odbieranie porodów. Nie jest to jednak specjalistyczna pomoc medyczna.

Dlatego wiele chorób stanowi przeciwwskazanie do podróży samolotem.

Czy ciąża jest przeciwwskazaniem do lotu samolotem?

Zalecenia medyczne z dziedziny ginekologii uznają podróżowanie samolotem za bezpieczne podczas ciąży bez komplikacji. Najlepszym momentem na dłuższe wyjazdy jest drugi trymestr, kiedy to mijają wczesne objawy ciążowe, a do porodu jest jeszcze wystarczająco dużo czasu. Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG), przyszłe matki mogą podróżować samolotem do 36. tygodnia ciąży pojedynczej i do 32. tygodnia przy ciąży mnogiej.

Planowanie podróży lotniczej w ciąży naturalnie może wywołać niepokój wśród przyszłych mam. Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed planowanym lotem, aby upewnić się, że ciąża przebiega bez zagrożeń. W przypadkach, kiedy występuje wysokie ryzyko przedwczesnego porodu, nadciśnienie tętnicze, krwawienie w ciąży lub inne poważne zagrożenia zdrowotne, lepiej jest odłożyć podróż.

Choć w większości przypadków loty są bezpieczne aż do trzeciego trymestru, istnieją sytuacje, które mogą wymagać odroczenia podróży, takie jak ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, nadciśnienia tętniczego czy krwawień w trakcie ciąży. W razie wątpliwości co do bezpieczeństwa podróży samolotem, warto skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w opiece nad ciężarnymi.

Jeśli jednak ciąża przebiega bez komplikacji i czujesz się dobrze, zwykle nie ma przeciwwskazań do podróżowania.

Czy każdy z zaświadczeniem lekarskim może polecieć samolotem?

Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do lotów samolotem może zostać wydane przez lekarza rodzinnego lub, w przypadku osób cierpiących na chroniczne schorzenia lub dla kobiet będących w ciąży, przez lekarza specjalistę, takiego jak ginekolog, kardiolog czy psychiatra. Można również poprosić o takie zaświadczenie lekarza z poradni medycyny podróży.

Warto jednak mieć na uwadze, że posiadanie zaświadczenia nie zawsze gwarantuje dostęp na pokład samolotu bez dodatkowych formalności. Przewoźnicy lotniczy mogą zażądać konsultacji z własnym lekarzem, szczególnie w sytuacjach, gdy mogłoby to być związane z koniecznością zapewnienia specjalnej opieki medycznej na pokładzie lub gdy stan zdrowia pasażera może wpływać na bezpieczeństwo pozostałych osób na pokładzie.