Mentzen komentuje protesty wyborcze: "To tylko wielka teoria spiskowa"

Mentzen komentuje protesty wyborcze: „To tylko wielka teoria spiskowa”

„`html

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska poinformowała w poniedziałek, że liczba złożonych protestów wyborczych przekroczyła już 50 tysięcy. Według jej słów, ponad 90 procent tych zgłoszeń to powtarzające się dokumenty przygotowane na podstawie wzoru rozpowszechnionego przez posła Giertycha, określane przez pracowników Sądu Najwyższego mianem „giertychówek”.

Charakter protestów wyborczych

Protesty dotyczą nieprawidłowości, które pojawiły się lub mogły pojawić się w niektórych komisjach wyborczych. Przykładem takiej sytuacji jest jedna z komisji w Krakowie, gdzie 1132 głosy oddane na Rafała Trzaskowskiego zostały przypisane Karolowi Nawrockiemu, natomiast 540 głosów na kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość zaliczono na konto przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej. Podobne pomyłki miały miejsce także w innych miastach, między innymi w Tychach oraz Grudziądzu.

Reakcje polityczne i komentarze

Kwestia protestów wyborczych stała się przedmiotem komentarzy polityków. Sławomir Mentzen, lider Konfederacji oraz kandydat tej partii w wyborach prezydenckich, odniósł się do całej sytuacji na swoim kanale YouTube.

Wątpliwości co do kierunku błędów

Mentzen zwrócił uwagę na jednostronność wykrywanych pomyłek. Jego zdaniem, zasadne jest pytanie, dlaczego wszystkie błędy zdają się działać na niekorzyść jednej strony. Podkreślił, że jeśli przeanalizować komisje z wykrytymi nieprawidłowościami, to w jednych mogło dojść do odchyleń na korzyść jednego kandydata, ale w innych na korzyść przeciwnika.

Brak reprezentatywności wykrytych przypadków

Według Mentzena, brak jest podstaw, aby uznać, że ustalone nieprawidłowości w 11 z 13 sprawdzonych komisji – głównie na niekorzyść Rafała Trzaskowskiego – można uznać za reprezentatywne dla wszystkich ponad 32 tysięcy komisji. Mentzen określił całe zjawisko mianem „teorii spiskowej”.

Terminy rozpatrzenia protestów

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego jest organem odpowiedzialnym za rozpatrzenie złożonych protestów wyborczych. Zaplanowane zostały w tym celu dwa posiedzenia, które odbędą się w piątek, 27 czerwca – pierwsze z nich rozpocznie się o godzinie 9:00, drugie o 11:00.

  • Liczba protestów przekroczyła 50 tysięcy.
  • Większość to powielone wzory nazwane „giertychówkami”.
  • Nieprawidłowości odnotowano między innymi w Krakowie, Tychach, Grudziądzu.
  • Komentarze polityków podkreślają kontrowersje wokół wykrywanych błędów.
  • Posiedzenia Sądu Najwyższego w sprawie protestów odbędą się 27 czerwca.

„`