"Niezwykłe odkrycie: złote monety z czasów potężnego cesarza. Archeologiczne znalezisko"

„Niezwykłe odkrycie: złote monety z czasów potężnego cesarza. Archeologiczne znalezisko”

W wsi Debnevo w północnej Bułgarii w trakcie prowadzonych prac archeologicznych na obszarze twierdzy Kleto datowane są one na VI wiek n.e., czyli na czas panowania Justyniana I. Był to bizantyjski cesarz, za którego panowania Cesarstwo Bizantyjskie osiągnęło największą świetność w swoich dziejach.

Dzięki niemu m.in. unowocześniono i usystematyzowano prawa rzymskie, a także ufundowano zbudowanie trzeciej w Konstantynopolu Hagii Sophii (dwie poprzednie uległy zniszczeniu). Ponadto cesarz polecił zbudowanie wielu innych monumentalnych budowli, jak Kosciół San Vitale w Rawennie, drogi, akwedukty czy łaźnie publiczne. Podbił także szereg terytoriów, w tym królestwo Wandalów, Dalmację czy Sycylię.

W Bułgarii odkryto skarb ze wczesnego średniowiecza, który składający się m.in. z dwóch żelaznych sierpów, narzędzi, sprzączki do pasa, trzech pierścieni z brązu oraz ceramicznych naczyń. Dwa z nich zostały poważnie uszkodzone przez ogień. Monety znalezione w mieszkaniu są znacznie starsze niż samo mieszkanie, pochodzą z VI wieku, z okresu cesarza Justyniana I.

Badacze zauważają ponadto, że część murów twierdzy jest dobrze zachowana, natomiast inne fragmenty zostały rozebrane, a materiał wykorzystano do budowy pobliskiej osady. Odkryto również ślady po wcześniejszej osadzie, udokumentowano trzy fazy osadnictwa z późnego antyku (IV-VI wiek n.e.). Na terenie znaleziono także ślady osadnictwa z Pierwszego Krołestwa Bułgarskiego, nekropolie z Drugiego Krołestwa Bułgarskiego oraz z okresu osmańskiego.