Nowe podejście do badań. Ministerstwo Zdrowia prezentuje kompleksowy program
Zmiany w obowiązkowych badaniach medycyny pracy były zapowiadane od pewnego czasu i teraz nabierają one konkretnego kształtu. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny przedstawił plany dotyczące nowego, rozszerzonego pakietu badań pracowniczych.
Aktualnie najpopularniejszy pakiet badań pracowniczych skupia się głównie na podstawowej diagnostyce. Lekarz przeprowadza badania osłuchowe, mierzy ciśnienie krwi, a także zaleca podstawowe badania krwi. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy może również zlecić badania okulistyczne lub spirometrię.
Zmiany w medycynie pracy mają na celu poprawę stanu zdrowia pracowników oraz pomoc w wczesnej diagnostyce nowotworowej. W projekcie zmian w medycynie pracy przewidziane są dodatkowe badania.
- Lekarz przeprowadzi lipidogram (aby ustalić poziom lipidów we krwi), glikemię (aby ustalić poziom cukru we krwi) oraz określi wskaźnik BMI.
- Badania te mają pomóc w wykrywaniu powszechnych chorób układu krążenia i cukrzycy.
- Badania te zostaną uznane za obowiązkowe.
Kolejny zestaw badań ma za zadanie pomóc w profilaktyce nowotworów. Obejmować będą one mammografię i cytologię u kobiet oraz badania antygenu PSA u mężczyzn. Dzięki nim możliwe będzie wcześniejsze wykrywanie raka piersi, szyjki macicy i prostaty.
Wprowadzenie zmian w medycynie pracy wynika z niepowodzeń programu „Profilaktyka 40 Plus”, który przewidywał częstsze i bardziej szczegółowe badania osób starszych w celu wczesnego wykrycia schorzeń, ale nie spotkał się z zainteresowaniem ze strony społeczeństwa.
Ministerstwo zdrowia podjęło więc prace nad projektem, który wprowadzi profilaktykę w obszar obowiązkowych badań medycyny pracy. Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny wyraził się w tej sprawie jasno.
- „Nie chcę użyć słowa likwidacja programu 'Profilaktyka 40 Plus’, a zaprzestanie niewydolnego programu” – podkreślił.
- Program „Profilaktyka 40 Plus” będzie miał obowiązywać do końca roku 2024.
Zmiany wejdą w życie z początkiem nowego roku, ale istnieje możliwość opóźnienia o dwa miesiące z powodu konieczności synchronizacji systemów NFZ i medycyny pracy. Dodatkowe badania profilaktyczne dotyczące nowotworów będą bezpłatne dla pracodawców, o ile przychodnia przystąpi do ogólnopolskiego programu.