Odkrycie pradawnej rzeki pod lodem Antarktyki

Odkrycie pradawnej rzeki pod lodem Antarktyki

Patrząc na zdjęcia, raczej trudno pomyśleć o tym, że znajdują się tam rzeki. Pamiętajmy jednak, że klimat ziemski przechodził na przestrzeni lat mnóstwo zmian. Okazuje się, że pod skuta lodem powierzchnią udało się i nie jest to pierwsze tego typu odkrycie.

Rzeka mająca 40 mln lat ukryta pod lodem Antarktyki Odkrycia dokonała. Geolodzy zbadali próbki osadów z Morza Amundsena i w nich doszukano się dowodów na istnienie starożytnego systemu rzecznego. Czy więc rzeczywiście płynęła tam rzeka? Wiele wskazuje na to, że tak, chociaż niekoniecznie w tej lokalizacji.

Do dużego ochłodzenia doszło około 44-34 mln lat temu. W tym czasie (od środkowego do późnego eocenu) nastał drastyczny spadek poziomu dwutlenku węgla. To właśnie m.in. sprawiło, że, gdzie wcześniej nie występowały. Nie było tak jednak cały czas.

Zanim doszło do tego ochłodzenia, to tereny obecnej Antarktyki cechowały się klimatem umiarkowanym. Objawiał się on bujną roślinnością oraz systemem rzek. Z czasem tereny zostały skute lodem i obecnie skrywają własną historię pod nim, co udało się odkryć m.in. wspomnianej ekspedycji.

Wspomniane próbki pobrano podczas wyprawy na pokładzie lodołamacza badawczego o nazwie. W badaniu wziął udział międzynarodowy zespół naukowców, który przyjrzał się bliżej. I to też stanowiło dla członków ekspedycji pewne zaskoczenie.

Znalezione próbki zostały przeniesione na dużą odległość. Odkryte w Morzu Amundsena próbki nie mają pochodzenia z dokładnie tej lokalizacji. Naukowcy twierdzą, że musiały zostać. Szacuje się, że mogły pokonać nawet 1500 km.

Istnienie takiego transkontynentalnego systemu rzecznego pokazuje, że — w przeciwieństwie do dzisiejszego — duże części Antarktydy Zachodniej musiały być położone nad poziomem morza jako rozległe, płaskie równiny przybrzeżne.

Antarktyka skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic, które były cechą tego regionu przed miliony lat. Teraz ukryte są one pod grubym lodem, ale nowe technologie sprawiają, że istnieją szanse na dokonanie przełomowych odkryć.