Odkrycie szczątków mamuta podczas budowy drogi ekspresowej koło Zamościa

Odkrycie szczątków mamuta podczas budowy drogi ekspresowej koło Zamościa

„`html

Odkrycie szczątków mamuta na stanowisku archeologicznym w Łabuniach

Badacze z lubelskiego oddziału dokonali ciekawego odkrycia podczas prac archeologicznych w miejscowości Łabunie. Prace w terenie rozpoczęto jesienią ubiegłego roku na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Teren ten wybrano do badań na etapie przygotowywania dokumentacji pod nową inwestycję drogową, na wskazanie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Odnalezione szczątki prehistorycznych zwierząt

Wśród znalezisk archeolodzy natrafili między innymi na cios mamuta oraz fragment miednicy należący do mamuta lub słonia leśnego. Szczątki te zostały zabezpieczone we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po zabezpieczeniu przekazano je do kompleksowych badań, które mają na celu jednoznaczne ustalenie przynależności gatunkowej odkrytych kości.

Dr Rafał Niedźwiadek z Instytutu Archeologii UMCS, biorący udział w pracach, podkreślił unikalność znaleziska. Zaznaczył jednocześnie, że szczątki pochodzą z plejstocenu – okresu, w którym nie odnaleziono dotąd śladów obecności wytworów ludzkich w tym miejscu. Wciąż trwają poszukiwania materialnych dowodów istnienia ludzi, którzy mogli upolować te zwierzęta.

Znaczenie znaleziska oraz kolejne etapy badań

Odkrycia dokonano zaledwie tydzień temu, jednak informacja była utrzymywana w tajemnicy ze względów bezpieczeństwa. Obecnie fragmenty mamuta zostaną poddane badaniom przez interdyscyplinarny zespół złożony z pracowników Instytutu Archeologii UMCS oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

  • Plejstocen, inaczej epoka lodowcowa, trwał od około 2,6 miliona do 11,7 tysiąca lat temu.
  • Mamuty zamieszkiwały północną Europę, Azję i Amerykę aż do końca ostatniej epoki lodowcowej.
  • Ludzie polowali na te zwierzęta, wykorzystując ich kły m.in. do budowy schronień.
  • Za jedną z głównych przyczyn wyginięcia mamutów uważa się zmiany klimatyczne.

Postęp badań archeologicznych w Łabuniach

Dotychczas, na stanowiskach w Łabuniach, archeolodzy przebadali około 240 arów. Podczas wykopalisk natrafiono na pozostałości osady średniowiecznej. Udokumentowano oraz przebadano blisko 650 nieruchomych obiektów, które wstępnie datowane są na wczesne i późne średniowiecze.

  • Natrafiono na relikty budynków mieszkalnych, doły posłupowe oraz jamy gospodarcze.
  • Odkryto dwie studnie z zachowaną obudową z drewnianych desek.
  • Wśród drobnych zabytków znajdują się liczne fragmenty naczyń ceramicznych, fragmenty kości zwierzęcych, pojedyncze narzędzia krzemienne, szpila kościana, szydło oraz kamienne żarno.

Inwestycje i kolejne etapy prac

Na 50-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S17 z Zamościa Wschód do Hrebennego zaplanowano badania na 17 stanowiskach archeologicznych, obejmujących łącznie około 25 hektarów. Na części z nich prace już zakończono, a na pozostałych wykopaliska są w toku lub rozpoczną się w niedalekiej przyszłości. Wytypowanie tych stanowisk poprzedziło rozpoczęcie inwestycji, tak aby nie wpłynęło to na termin jej realizacji.

Realizacja drogi ekspresowej S17

Trasa S17, przebiegająca od Piask pod Lublinem do granicy z Ukrainą w Hrebennem, będzie miała długość około 125 km. Zakończenie realizacji całej trasy przewidziane jest na rok 2030, jednak większość jej odcinków zostanie oddana do użytku już na przełomie lat 2027 i 2028. Ostatnimi fragmentami do uruchomienia będą odcinki pomiędzy Łopiennikiem a Krasnymstawem oraz między węzłami Zamość-Sitaniec i Zamość-Wschód.

„`