Polacy wystawili ocenę Donaldowi Tuskowi za rok urzędowania jako premier. Co czwarta osoba dała mu naganę.
„`html
Od uzyskania wotum zaufania przez Donalda Tuska minął przeszło rok. Od momentu, gdy koalicja zwyciężyła wybory 15 października upłynęło już dwa miesiące więcej. W tym czasie rządowi udało się chociażby odblokować fundusze z Krajowego Planu Odbudowy. Wśród sukcesów można wymienić podwyżki dla nauczycieli i zwiększenie nakładów na obronność.
Niestety, nie wszystko przebiegało po myśli nowej władzy, co dało się zauważyć już po pierwszych 100 dniach urzędowania. Planowano zrealizować wtedy 100 konkretnych działań, lecz finalnie nie spełniono aż 77 obietnic. Chociaż później poziom realizacji wzrastał, wpłynęło to na ogólną ocenę, jaką wyborcy wystawiali przez cały rok.
Sondaż: Polacy oceniają rok Donalda Tuska
Ankieta przeprowadzona przez SW Research dla „Rzeczpospolitej” pytała Polaków, jak oceniają Donalda Tuska jako premiera po roku jego rządów. Oceny miały być w klasycznej, szkolnej skali: od nagannej do celującej.
Ocena celująca została przyznana premierowi jedynie przez 3,2% respondentów. Kolejna, nieco niższa, ale wciąż bardzo dobra ocena, została wystawiona przez 6,8% badanych. „Czwórkę” przyznało 18,9% uczestników ankiety, „trójkę” – 17,5%, a „dwójkę” – 17,4%.
Łącznie, na coś więcej niż „naganną” ocenę, Donald Tusk mógł liczyć od 68,3% badanych. Jeśli jednak szukał wsparcia dla oceny wyższej niż „trójka”, mogło go na to liczyć jedynie 28,9% ankietowanych. „Jedynka” została przyznana przez 24,9% respondentów, a 11,2% nie miało zdania.
Wiek i płeć a percepcja
Wyniki badania skomentował Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research. Zauważył on, że premier zdaniem niemal co czwartej kobiety oraz blisko trzech na dziesięciu mężczyzn pracował niedostatecznie.
– Najniższą możliwą ocenę dla Donalda Tuska wystawia trzech na dziesięciu respondentów w wieku 25–34 lat oraz niemal czterech na dziesięciu badanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym – wyjaśnił Jastrzębski.
„`