Prezydent Argentyny na szczytach europejskich: emisja dodatkowej gotówki jest przestępstwem przeciw ludzkości
Prezydent Argentyny Javier Milei udał się w podróż do Europy, gdzie podgrzał konflikt z premierem Hiszpanii, spotkał się z kanclerzem Niemiec i zapowiedział penalizację dodruku pieniędzy.
Określany się mianem anarchokapitalisty prezydent Argentyny Javier Milei udał się z kolejną wizytą do Europy. Była to jego 10. zagraniczna podróż od inauguracji, do której doszło 6 miesięcy temu, co według portalu „Cenital” czyni go najczęściej wyjeżdżającą głową tego państwa.
Pierwszym punktem najnowszego wyjazdu była Hiszpania, w której Milei gościł także miesiąc temu. Poprzednia wizyta wywołała ostry spór dyplomatyczny i doprowadziła do wycofania przez Madryt ambasadora z Argentyny, po tym, gdy Milei powiedział, że hiszpański premier Pedro Sanchez ma „skorumpowaną żonę”, odnosząc się do jej zarzutów. Temat Begony Gomez pojawił się również podczas piątkowej wizyty Milei w Madrycie, gdzie podobnie jak poprzednim razem nie spotkał się z żadnym przedstawicielem rządu, tylko z prawicową opozycją, w tym Isabel Díaz Ayuso – szefową rządu autonomicznego okręgu madryckiego oraz odebrał order neoliberalnej organizacji Juana de Mariana za „wzorową obronę idei wolności”.
To właśnie podczas wystąpienia w Madrycie Javier Milei poruszył temat dodruku pieniędzy, nazywając go „zbrodnią przeciwko ludzkości” i deklarując, że będzie dążył do tego, żeby zwiększanie emisji zaczął być w argentyńskim prawie karane więzieniem.
„Prawdziwym przestępstwem jest emisja pieniądza. Jeśli dojdzie do emisji pieniądza, prezydent kraju i ci, którzy będą wspierać takie działanie, pójdą do więzienia” – powiedział Milei.
Kontra ekonomisty
Doniesienia o madryckim występie Milei spotkały się szybko z kontrą argentyńskiego ekonomisty Carlosa Rodrigueza. Doktor Uniwersytetu Columbia, który przedstawia się jako prorynkowy, prawicowy konserwatysta, zripostował prezydenta wpisem na platformie X, pisząc: „Lepiej przestań się przechwalać i opowiadać bzdury. W ciągu ostatnich 30 dni (7 czerwca/7 maja) baza monetarna, czyli emisja pieniądza, wzrosła o 31,7%. Odpowiada to annualizowanemu wskaźnikowi emisji pieniądza o wartości 2634%. Są to oficjalne dane z bilansu tygodniowego Centralnego Banku Argentyny.”
Podczas kampanii prezydenckiej Milei obiecywał likwidację argentyńskiego banku centralnego oraz wymienę argentyńskiej waluty na dolara. Realizację obietnic utrudnia mu jednak układ sił w obu izbach krajowego parlamentu, które muszą zatwierdzać jego ustawy. Partia Milei – La Libertad Avanza – kontroluje tylko 38 miejsc w 257-osobowej Izbie Deputowanych.
Tam, gdzie to możliwe, Javier Milei realizuje swoje pomysły, stosując dekrety, które znajdują zastosowanie przede wszystkim przy cięciu wydatków budżetowych. Pod koniec kwietnia prezydent Argentyny oświadczył w orędziu do narodu, że jego polityka przynosi sukcesy i kraj odnotował pierwszą nadwyżkę finansową od 2008 roku.
Twarde reformy nie podobają się jednak wielu mieszkańcom Argentyny, którzy korzystali z rządowych dopłat do towarów i usług, takich jak transport, energia czy żywność. Według niektórych szacunków odsetek ubóstwa przekroczył 50%, a inflacja przebiła w maju poziom 276%.
Milei w Niemczech i Czechach
Po wizycie w Hiszpanii prezydent Argentyny odwiedził Niemcy, gdzie w sobotę w Hamburgu odebrał nagrodę dla „ambitnego reformatora” od neoliberalnego Towarzystwa im. Friedricha Augusta von Hayeka. W niedzielę odbyło się spotkanie Javiera Milei z kanclerzem Olafem Scholzem. Niemieckie władze podały, że na prośbę prezydenta Argentyny zrezygnowano z powitalnej wojskowej musztry oraz konferencji prasowej po zakończonych rozmowach.
Spotkanie Scholza i Milei trwało krócej niż większość rozmów między przywódcami na tym szczeblu, bo około godzinę. Scholz spotkał się z krytyką ze strony lewicowych partii wchodzących w skład jego koalicji rządowej za zaproszenie Milei. Rzecznik kanclerza Steffen Hebestreit odniósł się do tego, przekazując w oświadczeniu, że „nie można wybierać sobie osób, z którymi współpracuje się w polityce międzynarodowej” i podkreślił więzi łączące Berlin i Buenos Aires.
Argentyna posiada drugie największe złoża litu na świecie – surowca niezbędnego do realizacji niemieckiego planu zwiększenia produkcji pojazdów elektrycznych. Hebestreit przekazał po spotkaniu, że obaj przywódcy są zwolennikami szybkiego podpisania umowy handlowej między UE, a czterema państwami Ameryki Południowej, w tym Argentyną, znaną jako Mercosur, której sprzeciwia się Francja – podał Guardian.
Ostatnim punktem wizyty Javiera Milei w Europie jest Praga, w której prezydent Argentyny spotkał się z prezydentem Republiki Czeskiej Petrem Pavlem. Następnie polityk ma wziąć udział w konferencji Instytutu Liberalnego, podczas której odbierze nagrodę organizacji i wygłosi wykład.