Tajemnicza tożsamość członka tragicznej wyprawy z 1845 roku ujawniona dzięki analizie DNA

Tajemnicza tożsamość członka tragicznej wyprawy z 1845 roku ujawniona dzięki analizie DNA

Drugi członek tragicznej i słynnej – ostatnio także przez serial Amazona – wyprawy przez Arktykę Kanadyjską. Przypuszczają oni, że odnalezione w odległym arktycznym, kamiennym kurhanie kości należą do XIX-wiecznego badacza Jamesa Fitzjamesa. Był on jednym z dowódców dwóch statków brytyjskiego odkrywcy Sir Johna Franklina, które zaginęły latem 1845 roku.

W 1845 roku Sir John Franklin, oficer brytyjskiej Royal Navy, wysłał dwie statki na wyprawę w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego. Jeśli trasa zostałaby prawidłowo zmapowana, umożliwiłaby żeglarzom podróż z Atlantyku na Pacyfik przez lodowaty krąg polarny – niestety wyprawa szybko zmieniła się w tragiczną opowieść o głodzie i śmierci, bo śmiałkowie nigdy z niej nie wrócili. Arktyka okazała się pułapką.

Gdy statki HMS Erebus i HMS Terror utkwiły w lodzie, pomagał 105 członkom załogi w próbie ucieczki z Arktyki, niestety nieudanej. Sir James Fitzjames był również współautorem ostatniej znanej wiadomości z wyprawy: Sir John Franklin zmarł 11 czerwca 1847 roku, do tej pory straciliśmy dziewięciu oficerów i 15 ludzi… (My) wyruszamy jutro, 26-go, w kierunku rzeki Backs Fish Co ciekawe, – w 2014 roku udało się zlokalizować wrak HMS „Erebus”, a dwa lata później HMS „Terror”.

Identyfikacja szczątków odkrywcy. Szkamieniałe szczątki Jamesa Fitzjamesa zostały zidentyfikowane przez badaczy z Uniwersytetu Waterloo i Uniwersytetu Lakehead przy użyciu analiz genealogicznych. Było to możliwe, ponieważ nalezeli do co najmniej 13 członków wyprawy. Pracowaliśmy z wysokiej jakości próbką, która pozwoliła nam wygenerować profil chromosomu Y i mieliśmy szczęście uzyskać dopasowanie. Fitzjames jest jednak dopiero drugim członkiem tej grupy 105 osób, którego tożsamość została potwierdzona. Badacze kontynuują poszukiwania dalszych dopasowań DNA do odnalezionych szczątków, bo jak przekonują, każde takie „trafienie” dostarcza nowych informacji o smutnym zakończeniu tej wyprawy.