Wielka Brytania stawia na reset relacji z Europą po Brexicie. „Mamy szansę odwrócić skutki decyzji wyjścia z UE”

Wielka Brytania stawia na reset relacji z Europą po Brexicie. „Mamy szansę odwrócić skutki decyzji wyjścia z UE”

Lider Partii Pracy Keir Starmer postrzega spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w tym tygodniu jako dobre okazje, aby nadrobić zaległości po 14 latach rządów konserwatystów. Najnowszy sondaż jednoznacznie pokazuje, że Brytyjczycy stęsknili się za Brukselą. Jednak powrót do Unii może być poza ich zasięgiem.

Spotkanie z kanclerzem Niemiec

W środę Starmer spotkał się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Olafem Scholzem. Przywódcy Wielkiej Brytanii i Niemiec podjęli negocjacje w sprawie bezprecedensowego dwustronnego traktatu mającego na celu pobudzenie biznesu, handlu i obrony pomiędzy krajami. Starmer twierdzi, że nawiązanie bliższych stosunków z Berlinem ma kluczowe znaczenie dla dążenia Londynu do zacieśnienia więzi z Unią Europejską.

Reset relacji z Europą

„Mamy okazję raz na pokolenie, aby zresetować nasze relacje z Europą i dążyć do prawdziwego, ambitnego partnerstwa, które przyniesie korzyści Brytyjczykom”, powiedział Starmer. „Musimy zmienić kierunek brexitu i naprawić zerwane relacje pozostawione przez poprzedni rząd.”

Kluczowe relacje

Wzmocnienie relacji z Niemcami i Francją ma kluczowe znaczenie nie tylko dla rozwiązania globalnego problemu nielegalnej migracji, ale także dla pobudzenia wzrostu gospodarczego na całym kontynencie, a przede wszystkim w Wielkiej Brytanii – co jest jedną z kluczowych misji rządu – podsumował Starmer.

Londyn odbudowuje więzi z Europą

Chociaż brexit nie cieszy się powszechną popularnością w Wielkiej Brytanii, wszelkie oznaki wycofania się rządu z wyniku referendum wywołają wrzawę ze strony zwolenników kontrowersyjnej decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej podjętej w 2016. Nowy dwustronny traktat pomiędzy Londynem a Berlinem ma na celu zwiększenie wspólnych działań w zakresie nielegalnej migracji, pobudzenie biznesu i handlu oraz pogłębienie współpracy w zakresie obrony i bezpieczeństwa.

Partnerstwo z Europą

Z początkiem 2025 r. Wielka Brytania chce uzgodnić nowe partnerstwo z krajami europejskimi. Czas ma kluczowe znaczenie, ponieważ fatalne sondarze dla Olafa Scholza oznaczają, że prawdopodobnie wkrótce skończy się jego przywództwo, a wtedy Londyn będzie musiał ponownie zacieśniać więzi z nowym kanclerzem.

Spotkania w Berlinie i Paryżu

Po wizycie w Berlinie Starmer uda się do Paryża na ceremonię otwarcia paraolimpiady. Tam spotka się w Pałacu Elizejskim z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem, aby również odbudować dobre relacje. Podróż Starmera będzie jego piątym spotkaniem z Olafem Scholzem od czasu objęcia urzędu premiera i czwartym z Emmanuelem Macronem, co pokazuje zaangażowanie Partii Pracy w odbudowanie stosunków z Europą.