Analiza ostatniej emisji programu "Wiadomości". Adamczyk zdecydowanie ocenił działania TVP. Jakie były dalsze wydarzenia?

Analiza ostatniej emisji programu „Wiadomości”. Adamczyk zdecydowanie ocenił działania TVP. Jakie były dalsze wydarzenia?

W poniedziałek 2 września nadawanie rozpoczęła nowa telewizja wPolsce24, która jest jednocześnie konkurencją dla TV Republika. Jak wyglądał premierowy odcinek „Wiadomości”? Adamczyk na samym początku zrobił przytyk „nowej” TVP. „19:30 nie będzie już mętna i bez wyrazu”. Przed rozpoczęciem „Wiadomości” na antenie telewizji wPolsce24 widzów przywitał Michał Adamczyk. Nie obyło się bez małego „prztyczka” w stronę Telewizji Polskiej. – 19:30 nie będzie już mętna i bez wyrazu, bo wystartowała nowa stacja, stacja informacyjna – wPolsce24. Możemy państwu obiecać, że będziemy starać się spełnić Państwa oczekiwania. Jest nam niezmiernie miło, że znów gościmy w państwa domach – powiedział były pracownik TVP.

W zespole nowej stacji w większości znajdują się osoby, które do grudnia 2023 roku były związane z Telewizją Polską. Pierwszym tematem była oczywiście kwestia otwarcia nowej stacji. Rafał Jarząbek (były pracownik TVP) w swoim materiale opowiadał o „wielu nieprzespanych nocach”, by otworzyć „nową informacyjno-publicystyczną stację”, która będzie dostarczać „rzetelne informacje”. – To zupełnie inny produkt i zupełnie nowa jakość, jeśli chodzi o informację. Widzom, którym ukradziono telewizję w grudniu 2023 roku, potrzeba takich treści – powiedział Marcin Wikło (były pracownik TVP). W materiale wypowiadała się także Marta Kielczyk, czyli była prowadząca „Wiadomości” na antenie TVP oraz Marcin Tulicki – były wiceszef TAI.

Nowa telewizja wPolsce24. Co było tematem nowych „Wiadomości”?

Poniedziałkowe wydanie nowych „Wiadomości” rozpoczęto od zatrzymania byłego prezesa RARS Michała Kuczmierowskiego w Londynie. Wówczas na ekranie widniał pasek: „Polityczna zemsta?”. Materiał przedstawiła Żaklina Skowrońska, była pracowniczka TVP. – Stałem się ofiarą medialnej i politycznej nagonki, igrzyska, których mam być główną atrakcją, pewnie będą miały swój kulminacyjny moment w rocznicę obecnego rządu. Mam nadzieję, że będę mógł bronić swojej niewinności w polskim sądzie – mówił Kuczmierowski na specjalnym nagraniu dla wPolsce24. Następnie omówiono sprawę policjanta podinsp. Tomasza Waszczuka, który nie wpuścił posłanek Klaudii Jachiry i Urszuli Zielińskiej do strefy buforowej na granicy z Białorusią. Funkcjonariuszowi przedstawiono zarzut przekroczenia uprawnień. Pasek: „Kara za przestrzeganie prawa”. Materiał przygotował Stanisław Pyrzanowski, były pracownik TVP. – To kolejny przypadek ataku na polski mundur. Tym razem w białych rękawiczkach – mówił autor materiału.

Poruszono również decyzję PKW w związku z między innymi odebraniem subwencji Prawu i Sprawiedliwości. Pasek: Atak na zasady demokracji. Autorem materiału był Bartosz Łyżwiński, były pracownik TVP. W reportażu poruszono kwestię tego, że PiS może odwołać się do Sądu Najwyższego od decyzji PKW. – Prawo i Sprawiedliwość ma dwa tygodnie na zaskarżenie Państwowej Komisji Wyborczej do sądu, jednak znowu słychać ten sam przekaz: my, czyli władza – zdecydujemy – mówił Łyżwiński. – Nikt już nawet się nie kryje, że odcięcie największej partii opozycyjnej od funduszy na kilka miesięcy przed kampanią prezydencką ma charakter politycznej zemsty – dodał.

  1. Następnie poruszono sprawę zatrzymania ks. Michała Olszewskiego, która ma trafić do Watykanu. – Nasi reporterzy dowiedzieli się, że duchownemu utrudniane są kontakty z najbliższymi – mówił Adamczyk. Pasek na ekranie: „Sprawa ks. Olszewskiego trafi do Watykanu”. Materiał przygotowała Anna Pawelec, była pracowniczka TVP.
  2. „Kolejna bulwersująca sprawa. Aż co trzecia szpitalna porodówka do likwidacji” – tak zapowiedział kolejny temat Adamczyk. Pasek: Igranie życiem matki i dzieci. Materiał przygotowała Małgorzata Gałka, była pracowniczka TVP.
  3. Kolejny materiał mówił już o kampanii prezydenckiej w USA. – Kamala Harris wyprzedza w sondażach Donalda Trumpa – powiedział Adamczyk. Pasek: Walka o Biały Dom. Materiał przygotował Konrad Hryszkiewicz, w latach 2020-2021 związany z Radiem Warszawa, a później już z wPolsce.pl.
  1. Z kolei ostatnim tematem wydania było wspomnienie wybuchu II wojny światowej. Pasek: „Niemieckie zbrodnie do rozliczenia”. – Rachunek krzywd nigdy nie został wyrównany. Niemcy nigdy nie zapłaciły za napaść na Polskę, za gwałty, ludobójstwo, morderstwa, kradzieże – mówił prowadzący. Na ekranie wyświetlił się z kolei „bilans niemieckich zbrodni”. Po programie odbyła się rozmowa z gościem specjalnym – prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim.