Magiczne grzybki jako skuteczna terapia depresji: Czy są bardziej efektywne od leków?

Magiczne grzybki jako skuteczna terapia depresji: Czy są bardziej efektywne od leków?

Jak dowiadujemy się z nowych badań, których wyniki zaprezentowano podczas tegorocznego Kongresu Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii (ECNP) w Mediolanie i opublikowano w czasopiśmie The Lancet eClinicalMedicine, już w 2021 roku mogliśmy przeczytać o escitalopramie (sprzedawanym jako Lexapro) oraz psylocybinie, składniku psychoaktywnym występującym w grzybach halucynogennych. Naukowcy z Centrum Badań nad Psychodelikami w Imperial College London przeprowadzili niedawno badanie uzupełniające, mające na celu ocenę długoterminowych efektów obu terapii w kontekście depresji oraz jakości życia.

Jest to pierwsze badanie porównujące długoterminowe efekty tych dwóch leków w kontekście ogólnego dobrostanu, a nie jedynie ustąpienia objawów depresji. SSRI działa, ale ma skutki uboczne. Dodaje też, że podczas gdy we wcześniejszych badaniach stwierdzili, że po sześciu tygodniach, jak smutek i negatywne emocje, to w nowym dowiedzieli się też, że psylocybina przewyższa escitalopram pod względem kilku kluczowych miar dobrostanu, jak poczucie sensu życia, funkcjonowanie w pracy i relacje społeczne.

Co więcej, chociaż escitalopram, podobnie jak inne leki SSRI, jest skuteczny w leczeniu objawów depresji, to wywołuje efekty uboczne, jak nadmierne pocenie się, problemy żołądkowe, suchość w ustach oraz problemy natury seksualnej, w tym obniżone libido, trudności z osiągnięciem orgazmu lub problemy z erekcją. Szacuje się również, że dla około 30 proc. pacjentów SSRI nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

W pierwotnym badaniu wzięło udział . Jedna grupa otrzymała dwie sesje z dużą dawką psylocybiny (25 mg) i towarzyszącym wsparciem terapeuty. Druga przyjmowała codziennie escitalopram (10 mg przez trzy tygodnie, następnie 20 mg przez kolejne trzy tygodnie) oraz korzystała z psychologicznego wsparcia, w tym z sesji z placebo o niskiej dawce psylocybiny (1 mg).

Jako że w ramach tego eksperymentu naukowcy przestali zbierać dane po sześciu tygodniach, celem nowego było zbadanie długoterminowych reakcji uczestników na przypisane im leczenie. Naukowcy odkryli, że obie grupy wykazywały znaczące zmniejszenie objawów depresji do sześciu miesięcy po zakończeniu terapii. Jednak w porównaniu z tymi, które przyjmowały escitalopram.

Jest to ważne, ponieważ poprawa więzi społecznych i większe poczucie sensu życia mogą znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia oraz długoterminowego zdrowia psychicznego. Badanie sugeruje, że terapia psylocybiną może być bardziej holistycznym rozwiązaniem w leczeniu depresji, adresującym zarówno objawy choroby, jak i ogólny dobrostan pacjenta. Naukowcy podkreślają więc, że chociaż psylocybina jest nadal eksperymentalnym leczeniem schorzeń psychicznych, wyniki są bardzo obiecujące.