Niecodzienne zjawisko na niebie: Ziemia zyska drugiego księżyca
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu. Carlos de la Fuente Marcos i Raúl de la Fuente Marcos, astronomowie odpowiedzialni za odkrycie, wskazują, że Ziemia ma zdolność do tymczasowego przechwytywania asteroid z grupy NEO (Near-Earth Objects), co skutkuje pojawieniem się miniksieżyców.
Badacze podają, że asteroida o średnicy około 10 m została zauważona 7 sierpnia za pomocą systemu ATLAS, który ma na celu identyfikację potencjalnie niebezpiecznych dla Ziemi obiektów.
Jednakże, aby ciało niebieskie mogło zostać uznane za naturalnego satelitę, musi spełnić określone kryteria. Jak wyjaśnia Damian Jabłeka z Planetarium Śląskiego, nie jest to częste zjawisko, ponieważ większość asteroid mijająca naszą planetę kontynuuje swoją podróż w przestrzeni kosmicznej.
Miniksieżycem staje się asteroida, która znajdzie się na odpowiedniej orbicie wokół Ziemi, poruszając się z właściwą prędkością i kierunkiem. Prof. Carlos de la Fuente Marcos z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, cytowany przez serwis Space wyjaśnił, że aby stać się miniksieżycem, zbliżające się ciało musi dotrzeć na odległość około 2,8 mln mil (4,5 mln km) od Ziemi i poruszać się „powoli”, z prędkością około 2200 mil na godz. (3540 km na godz.)
Niezwykłe odkrycie astronomów. Wcześniej udokumentowano dwa takie zjawiska — Nie zdarzyło się jeszcze, żeby np. asteroidy zaczęły orbitować wokół Ziemi na stałe, bo obecność Księżyca i Słońca powoduje, że po kilku obiegach, odlatują w przestrzeń kosmiczną — zauważył Damian Jabłeka.
Dodał, że zbadane i udokumentowane ciała niebieskie, które na dłużej znalazły się na orbicie ziemskiej, są do tej pory dwa. To asteroida 2006 RH120, która od lipca 2006 r. przez niemal rok była naszym drugim księżycem i 2020 CD3, która — jak podają badacze — aż trzy lata orbitowała wokół Ziemi.
Publikowano też przykłady krótkich przechwycień obiektów jak: 1991 VG oraz 2022 NX1, która jako miniksieżyc powróci prawdopodobnie jeszcze w 2051 r.
Po opuszczeniu orbity ziemskiej, obiekt 2024 PT5 najbliżej Ziemi znajdzie się 9 stycznia 2025 r., a następnie opuści okolice planety, aby znaleźć się ponownie w pasie asteroid. W okolice Ziemi powróci dopiero w 2055 r.