Mniejsza liczba nowych ogłoszeń o pracę online. Powrót negatywnych tendencji.
Według komentarza, firmy utrzymujące się na rynku od kwietnia 2023 roku jedynie w lipcu zanotowały wzrosty. Średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy, uważana za najlepszą miarę ze względu na zmienność danych miesięcznych, wzrosła w sierpniu z -4 proc. do 0, osiągając najwyższy poziom od 11 miesięcy.
Warto jednak podkreślić, że nadal istnieje ryzyko, ponieważ nie można wykluczyć stabilizacji sytuacji na rynku pracy. Dane podane przez autorów badania wskazują, że liczba ofert pracy była o 32 tys. mniejsza niż w sierpniu 2022 roku, o 34 tys. mniejsza niż w 2021 roku oraz o 21 tys. mniejsza niż w 2019 roku, przed wprowadzeniem lockdownów w Polsce.
Zgodnie z badaniem, analizując dane z poprzednich lat, w okresie sierpień-październik sytuacja na rynku pracy była zazwyczaj stabilna, a liczba ofert pracy utrzymywała się na stałym poziomie. W sierpniu w większości badanych zawodów odnotowano spadki, takie jak (-27 proc. rdr) czy (-23 proc.), oraz pracowników HR (-18 proc.). Jedyne wzrosty zauważono wśród pracowników z branży medycznej (+19 proc.) oraz pracowników fizycznych (+4 proc.).