Polscy artyści stworzyli repliki średniowiecznych królewskich szat. Prezentacja odbędzie się w Luwrze.
Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego i projektanci z Uniwersytetu SWPS podjęli się nie lada wyzwania. Kolekcja ubrań zostanie pokazana 17 października w Luwrze.
Odzienia królów, królewskich matek i biskupa Nubii to historyczna kraina w północno-wschodniej Afryce, obejmująca obecne tereny południowego Egiptu i północnego Sudanu. W mieście będącym częścią tej krainy historycznej, eksperci dokonali rekonstrukcji pięciu nubijskich strojów. Zdobienia z katedry, które obecnie znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie, ukazują odzienia średniowiecznych nubijskich królów, królewskich matek i biskupa.
„Do rekonstrukcji wybraliśmy przede wszystkim stroje z X i końca XII wieku. W nich najbardziej widać zmianę, jaką przyniosło Nubii chrześcijaństwo, które przyszło z Konstantynopola w VI wieku. Sądzimy, że ambicją Królestwa Makurii było dołączenie do świata chrześcijańskiego. I te ambicje widać w stroju. Zwłaszcza na początku chrystianizacji wszystkie elementy strojów królewskich powtarzają bowiem strój cesarzy bizantyjskich” – powiedziała PAP dr hab. Dobrochna Zielińska.
Rekonstrukcja na podstawie malowideł. Dla dr. Karela Innemée, dr Magdaleny Woźniak-Eusèbe i dr hab. Dobrochny Zielińskiej zasoby ikonograficzne stanowiły główne źródło wiedzy w realizowanym na UW projekcie, finansowanym przez program Polonez BIS Narodowego Centrum Nauki.
„Zachowała się jedna tunika i spodnie biskupie, ale zazwyczaj spotykamy jedynie fragmenty ubrań, bo tkaniny na stanowiskach archeologicznych zachowują się niezwykle rzadko. Z drugiej strony mamy też ogromny deficyt źródeł pisanych dotyczących tego miejsca i pochodzących z Nubii” – PAP dr hab. Dobrochna Zielińska, archeolog z Wydziału UW.
Ogrom wyzwań zwieńczony pokazem w Luwrze. Naukowcy mieli przed sobą wiele wyzwań. Jednym z nich było, w dalszych pracach konieczne było także podjęcie decyzji dot. rodzajów tkanin, itd. Specjalistka powiedziała PAP, że całe przedsięwzięcie można nazwać.
Pokaz odbędzie się 17 października br. o godz. 12:30 w ramach prowadzonego przez muzeum cyklicznego programu „Midis de l’archéologie!”. Pokaz zostanie poprzedzony sesją popularyzacyjną zaplanowaną na 15 października (15:30-17:00), podaje PAP.