Stworzyli inferno w centrum Europy. Prośba o wspólny koniec życia.

Stworzyli inferno w centrum Europy. Prośba o wspólny koniec życia.

„`html

Życie pod rządami obsesji

Nicolae Ceaușescu prowadził życie zdominowane przez obsesje. Każde ubranie nosił zaledwie jeden raz, rozkazując spalenie ich po użyciu. Był zafascynowany wizją zatrucia, obawiając się, że może spotkać go taki sam los jak Fidela Castro, gdyż usłyszał od niego historię o próbie otrucia przez CIA.

Zmierzch tyranii

Za jego brutalne rządy, w wyniku których 60 tysięcy ludzi zginęło z głodu i chłodu, a także za niszczenie infrastruktury publicznej oraz osłabienie gospodarki, Ceaușescu został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 grudnia, w dniu Bożego Narodzenia, kiedy to on i jego żona Elena zostali rozstrzelani. Egzekucję przeprowadzono bardzo szybko, aby – jak powiedział Ionel Boyeru, żołnierz wykonujący wyrok – „pomóc im umierać z godnością.”

Podziw dla kultów przywódców

W 1974 roku Nicolae Ceaușescu został wybrany prezydentem Rumunii. Był nazywany „budowniczym wszystkiego, co dobre i piękne”, „geniuszem Karpat” oraz „synem słońca”. Zafascynowany kultem osobowości Mao Zedonga i Kim Ir Sena, rozpoczął podobną autopromocję w Rumunii. Przykładem jego megalomanii jest Dom Ludowy w Bukareszcie, budynek wzniesiony po zniszczeniu wielu kościołów i przesiedleniu tysięcy ludzi.

Obsesja na punkcie bezpieczeństwa

Ceaușescu, bojąc się otrucia, nosił każdy strój tylko raz, a talerze z jedzeniem były próbowane przed nim. Wierzył w samowystarczalność Rumunii, co pogłębiało ubóstwo mieszkańców kraju. Były szef tajnej policji Securitate Ion Mihai Pacepa opisał intensywną kontrolę, którą dyktator nakładał na obywateli, w tym nasłuchy nawet w domach współpracowników.

Koszty dyktatury

Rumunia pod rządami Ceaușescu była krajem niedoboru. Wprowadzono „Program zdrowego żywienia”, który określał ilość mięsa przypadającą na jednego mieszkańca na rok. Mimo to Rumunia reklamowała się jako jedna z potęg kalorycznych. Brak surowców, takich jak gaz, zmuszał obywateli do kreatywności w kuchni.

Prześladowanie opozycji

Ceausescu nie tolerował swoich przeciwników, często zamykając ich w szpitalach psychiatrycznych, które były „przedsionkami piekła”. Kobiety były zmuszone do rodzenia dzieci, gdyż aborcja była zabroniona z wyjątkiem dla kobiet powyżej 45 roku życia. Tragiczna polityka doprowadziła do śmierci wielu Rumunów i narastania antykomunistycznych nastrojów.

Upadek: od rewolty do egzekucji

W grudniu 1989 r. wybuchła rewolta w Timisoara, która przeobraziła się w ogólnokrajowe protesty. 25 grudnia Ceaușescu i jego żonę schwytano i osądzono. Skazani za zbrodnie przeciwko narodowi rumuńskiemu, zostali szybko rozstrzelani. Relacja z tej egzekucji była transmitowana, również w zachodnich mediach, gdzie ukazywała koniec ich represyjnego reżimu.

„`