Pfizer pozwań za szczepionkę przeciwko Covid-19. "Społeczeństwo zasługuje na prawdę"

Pfizer pozwań za szczepionkę przeciwko Covid-19. „Społeczeństwo zasługuje na prawdę”

Agencja Reutera informuje, że. Stan Kansas domaga się od koncernu argumentując, że jego działania naruszyły ustawę o ochronie konsumentów w stanie Kansas. w celu oszukania opinii publicznej w sprawie swojej szczepionki w czasie, gdy Amerykanie potrzebowali prawdy” – stwierdził Kris Kobach, wywodzący się z Partii Republikańskiej prokurator generalny stanu Kansas, cytowany przez Reutersa.

Według informacji agencji, , w tym także z poronieniem, a także . Kolejny zarzut dotyczy . Pfizer, który stworzył szczepionkę dla oryginalnego szczepu koronawirusa powodującego chorobę Covid-19 wspólnie z niemiecką firmą BioNTech, miał, według treści pozwu, podawać nieprawdziwe informacje co do jej skuteczności przeciwko zmutowanym wariantom wirusa. . „Oświadczenia firmy Pfizer na temat były dokładne i oparte na podstawach naukowych” – odpowiedziała firma w oświadczeniu.

Ostrzeżenia dotyczące pojawiły się na ulotkach dołączonych do szczepionek Pfizer/BioNTech w czerwcu 2021 r., z inicjatywy amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Z kolei w 2023 r. we wnioskach z przeglądu 21 badań, jaki przeprowadził Narodowy Instytut Zdrowia Stanów Zjednoczonych, napisano, że Kris Kobach, prokurator generalny stanu Kansas, poinformował także, że w gromadzeniu materiałów do postępowania sądowego uczestniczyły także inne amerykańskie stany, co może oznaczać, że W 2023 r. również prokurator generalny Teksasu wniósł podobny . Sprawa jest w toku, a farmaceutyczny koncern – podobnie jak w przypadku pozwu ze stanu Kansas – odpiera zarzuty.

Kłopoty prawne Pfizera nie ograniczają się do pozwów związanych ze szczepionką na Covid-19 – kilka dni temu Bloomberg podał, że stanowym w Delaware. Stało się to po tym, jak sąd uznał, że o nazwie są na tyle wiarygodne, że może zająć się nimi ława przysięgłych. Sąd zezwolił tym samym na procedowanie ponad 70 tysięcy pozwów dotyczących leku Zantac, który był produkowany kolejno przez kilka koncernów.