Prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim: Dotacja rządowa jeszcze przed końcem bieżącego roku
W Sopocie sezon turystyczny trwa już na dobre? Pogoda jest niemal wakacyjna, więc gości jest bardzo dużo. Od kilku lat rozpoczęciem sezonu turystycznego jest długi weekend majowy. Już wówczas mamy pełne obłożenie w hotelach i pensjonatach. Teraz był długi weekend czerwcowy. I też mieliśmy bardzo dużo gości. Po raz drugi obchodziliśmy też Dni Kurortu (pierwszy raz w ub.r., gdy świętowaliśmy 200-lecie kurortu). Gości nie brakuje, a sezon turystyczny się wydłuża, zwłaszcza jeśli chodzi o ten czas wiosenny.
Jaki odsetek mieszkań w mieście jest w wynajmie krótkoterminowym? To około 700 pozycji w gminnej ewidencji. Władze Sopotu, Krakowa i innych miast turystycznych domagają się uregulowania rynku wynajmu krótkoterminowego. Jak to zrobić, by nie ucierpieli ani turyści, ani – tym bardziej – stali mieszkańcy? To wszystko musi być uregulowane.
Pracujemy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, z platformami rezerwacyjnymi, zrzeszeniami i stowarzyszeniami operatorów takich apartamentów. Uważamy, że system rezerwacyjny musi być powiązany z pewnego rodzaju certyfikatem, a więc dane mieszkanie musi spełnić określone wymogi. Nie może dochodzić do sytuacji, że na przykład na 30 mkw. można przyjąć 15 osób i zamiast apartamentu jest pseudohostel.
Specjalne numery powinien nadawać samorząd i właśnie taki numer powinien być wymagany, żeby w ogóle ofertę najmu umieścić na platformie rezerwacyjnej. Dzięki temu na poziomie państwowym i samorządowym będziemy mieć wgląd w oferty, które pojawiają się na takich platformach. Ponadto właściciel musi brać odpowiedzialność za zachowanie swoich gości.
Musi być stworzony regulamin, którego goście będą przestrzegać, a który dotyczy nie tylko ciszy w nocy czy spokojnego zachowania, ale na przykład też konieczności segregacji odpadów.
Za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za zaangażowanie w sprawy społeczne Anna Dymna została Honorową Obywatelką Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Trzeba pamiętać, że jeżeli we wspólnocie ktoś z lokatorów nie segreguje śmieci, to tak naprawdę finansowe kary ponoszą wszyscy lokatorzy. Dzięki takiemu regulaminowi sąsiedzi uzyskają kontakt do właścicieli apartamentów i w razie potrzeby będą mogli zwrócić się do nich bezpośrednio.
Kolejna kwestia to działania związane z podatkami. Wiem, że ministerstwo rozważa różne rozwiązania. Jedna z propozycji to powiązanie wynajmu mieszkania z obowiązkiem prowadzenia działalności gospodarczej. To też może przynosić korzyści samorządom, bo wtedy może być naliczony inny podatek od takiej przestrzeni.