Energia słoneczna wyprzedza atomową. Historyczny zwrot w energetyce Unii Europejskiej

Energia słoneczna wyprzedza atomową. Historyczny zwrot w energetyce Unii Europejskiej

„`html

Według danych brytyjskiego think tanku, aż 15,8% zużywanej energii elektrycznej pochodziło z elektrowni wiatrowych, 14,4% – z gazowych, a elektrownie wodne odpowiadały za 12,8% produkcji energii elektrycznej.

Nowe rekordy energii słonecznej w Europie

Fotowoltaika osiągnęła przełomowy moment – co najmniej trzynaście krajów europejskich, w tym Polska, zanotowało rekordowe wyniki miesięczne w produkcji energii ze słońca. Było to możliwe dzięki nieustannemu rozwojowi infrastruktury solarnej oraz korzystnym warunkom nasłonecznienia.

Wzrost produkcji energii wiatrowej

Również sektor energii wiatrowej świętował rekordowe poziomy wytwarzania prądu na Starym Kontynencie. Dzięki inwestycjom w nowe farmy wiatrowe i sprzyjającym wiatrom, udział tej formy energii w miksie energetycznym całej Europy był znaczący.

Zmiany w znaczeniu węgla

W czerwcu odnotowano historycznie niskie wykorzystanie węgla przy produkcji energii elektrycznej. Według szacunków, węgiel odpowiadał za zaledwie 6,1% wytworzonej energii elektrycznej w Europie w porównaniu do 8,8% rok do roku.

  • W Niemczech udział węgla w produkcji prądu wyniósł 12,4%
  • W Polsce zasoby węgla pokryły 42,9% zapotrzebowania na energię elektryczną

Trendy w udziale paliw kopalnych

Mimo spadków wykorzystania węgla, całościowy udział paliw kopalnych w unijnej produkcji energii elektrycznej nie uległ znaczącemu zmniejszeniu. W czerwcu bieżącego roku 23,6% energii elektrycznej w UE zostało wytworzone z paliw kopalnych, co oznacza niewielki wzrost względem rekordowo niskiego poziomu z maja.

Przyczyny wzrostu zużycia paliw kopalnych

  1. Ograniczona dostępność energii wodnej w Europie
  2. Wzmożone wykorzystanie gazu ziemnego

W pierwszym półroczu roku poziom produkcji energii z paliw kopalnych był także wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na sytuację tę wpłynęła niska produkcja energii wodnej i rosnące zapotrzebowanie na gaz.

„`