Gdzie jest Joe Biden? Krępująca nieobecność Prezydenta USA na szczycie APEC w Peru

Gdzie jest Joe Biden? Krępująca nieobecność Prezydenta USA na szczycie APEC w Peru

Wcześniej amerykański prezydent spotkał się z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. W końcu Biden pojawia się na sali z szalikiem na ramionach, zajmując miejsce w rogu. Przed pojawieniem się Bidena na sali słychać pytania „Joe, gdzie jesteś?”. Miejsce, które zajmuje demokrata jest jednak z góry ustalone (w kolejności alfabetycznej). W pobliżu stoi premier Tajlandii Paetongtarn Shinawatra i prezydent Wietnamu Luong Cuong. „Katastrofalny wybór” Donalda Trumpa. Robert F. Kennedy Jr. ma „zaszaleć ze zdrowiem” Amerykanów. Nie wiadomo, dlaczego dołączył m.in. do premiera Kanady Justina Trudeau, przywódcy Chin Xi Jinpinga i innych uczestników później. Kiedy premier Malezji Anwar Ibrahim odwrócił się i zapytał o coś Bidena, ten tylko wzruszył ramionami.

Spotkanie Joe Biden — Xi Jinping. Dla Bidena był to jeden z ostatnich globalnych szczytów przed zakończeniem prezydentury w styczniu 2025 r. Prezydent USA zrezygnował bowiem w lipcu br. z dalszego uczestnictwa w wyścigu o Biały Dom. Zastąpiła go Kamala Harris, która w listopadzie przegrała wybory prezydenckie z Donaldem Trumpem. Przy okazji szczytu APEC w Limie w Peru Biden spotkał się osobiście z przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Było to ich pierwsze spotkanie od roku.

Stany Zjednoczone przegrywają. Chiny z większymi wpływami w kluczowym regionie. W związku ze zbliżającym się powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu Chiny chcą zapewnić „płynne przejście” w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi. Według raportu oficjalnej chińskiej agencji prasowej Xinhua Jinping powiedział to podczas spotkania z Bidenem. Oba kraje powinny „nadal badać właściwą drogę”, aby dogadać się ze sobą i osiągnąć „długoterminowe pokojowe współistnienie”, mówił Xi. Xi i Biden spotkali się ostatnio na szczycie w Kalifornii w listopadzie 2023 r. Biden powiedział, że jest „bardzo dumny z postępów, jakie wspólnie poczyniliśmy”. Rywalizacja między USA i Chinami nie może „przerodzić się w konflikt”. Od lat bada konflikty zbrojne. Teraz ostrzega przed planem Donalda Trumpa.

Grupa APEC zrzesza 21 krajów położonych nad Pacyfikiem. Oprócz USA należą do niej Chiny, Rosja, Japonia i Korea Południowa. Kraje te chcą wzmocnić wzrost gospodarczy poprzez zmniejszenie barier handlowych. Około 40 proc. światowej populacji żyje w krajach APEC.

Według prezydenta Peru i jednocześnie gospodarza spotkania, Dina Boluarte, na szczycie podjęto ważne kroki w kierunku wzrostu gospodarczego w regionie. Obejmują one opracowanie i wdrożenie ram politycznych dla niskoemisyjnego wodoru w regionie Azji i Pacyfiku. Drugim priorytetem jest określenie zasad ograniczania i unikania strat i marnotrawstwa żywności.

Joe Biden spotkał się z Donaldem Trumpem w Białym Domu. W środę odbyło się spotkanie urzędującego prezydenta USA Joego Bidena z prezydentem elektem Donaldem Trumpem. Rozmowa między nimi była serdeczna, a Donald Trump przybył na spotkanie z listą pytań — poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Pierwsza dama USA Jill Biden miała przekazać prezydentowi elektowi odręcznie napisany list do jego żony. „Panie prezydencie elekcie, były prezydencie, Donaldzie, gratuluję, mam nadzieję na płynne przekazanie władzy” — powiedział Joe Biden, witając Donalda Trumpa w Gabinecie Owalnym i zapowiadając, że udzieli mu wszelkiej pomocy, by tak się stało. Donald Trump, dziękując Joemu Bidenowi za przyjęcie, ocenił, że „polityka jest w wielu przypadkach trudna”. „To nie jest miły świat, ale to jest miły dzień” — podkreślił.

Spotkanie urzędującego prezydenta ze swoim następcą to element tradycji w amerykańskiej polityce. Wydarzenie nie odbyło się tylko raz, w 2020 r., kiedy Donald Trump przekazywał władzę właśnie Joemu Bidenowi. Donald Trump miał wówczas przekazać list Joemu Bidenowi. Według Bidena dokument był „bardzo przyjazny”. Polityk Demokratów zdecydował się jednak nie ujawniać jego treści ze względu na „szacunek do Donalda Trumpa”.