Głęboko w Peru odkryto starożytną monumentalną świątynię datowaną na 5 tysięcy lat temu
Ziemia skrywa wiele tajemnic, a jedna z nich została ujawniona w północnym Peru. Kompleks ma 5 tysięcy lat i mimo że na światło dzienne wyszły nowe informacje, to rodzą się nowe pytania dotyczące prekolumbijskiej historii całego kontynentu. Odnaleziono pradawną świątynię, która skrywa wiele tajemnic.
Niezwykła budowla została znaleziona w kompleksie archeologicznym Los Paredones de la Otra Banda – Las Ánimas w pobliżu miasta Lambayeque. Jak mówi Luis Armando Muro Ynoñán, dyrektor projektu: – , które stanowi przestrzeń architektoniczną zdefiniowaną przez mury zbudowane z ubitej ziemi. Mamy coś, co mogłoby być centralnymi schodami, z których wchodzilibyśmy na coś w rodzaju sceny w centralnej części.
Co ciekawe, badacze wskazują, że konstrukcja murów sugeruje na istnienie zaawansowanych metod budowlanych w okresie przedinkaskim. W trakcie prac ujawniono dwie jednostki archeologiczne, odkrywając w pierwszej jednostce z okresu formacyjnego, który miałby około 5000 lat. Z fryzami z głębokim reliefem ukazującym ludzkie ciała z pazurami i z głowami ptaków oraz kotów. Badacze wskazują, że te szczególne ornamenty były związane ze specjalnymi rytuałami i ceremoniami.
W drugiej jednostce udokumentowano architekturę ceremonialną z (600-700 r. n.e.) z przyporami i dużą schodkową platformą. W tym obszarze odkryto również grób dziecka w wieku 5-6 lat z późniejszej epoki. – Ten nieletni został pochowany w wykopie budowlanym znajdującym się w dolnej części [czczony obszar – red.], najwyraźniej jako ofiara ludzka. W oczekiwaniu na analizy bioarcheologiczne, które pozwolą ustalić przyczynę jego śmierci, na razie nie wiemy, czy został złożony w ofierze, czy też został tam umieszczony po śmierci – powiedział Luis Armando Muro Ynoñán.
Ponadto między ścianami świątyni złożone były także szkielety trzech dorosłych osób. Wszystkie szczątki były owinięte w płótno, co może wskazywać, że osoby te były . Jednocześnie , które przetrwało przez tysiące lat na jednej ze ścian świątyni. Zwiększyło to historyczne znaczenie tego miejsca i ujawniło wcześniej nieznane praktyki artystyczne tamtej epoki.
Pradawne dzieło będzie szczegółowo analizowane w kolejnych tygodniach.
Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
I zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage – polub i komentuj tam nasze artykuły!