Gwiazda w biegu po Drodze Mlecznej - niewiarygodna szybkość podróży

Gwiazda w biegu po Drodze Mlecznej – niewiarygodna szybkość podróży

Wspomniana gwiazda została sklasyfikowana pod nazwą CWISE J124909+362116.0 (J1249+36) i została odkryta przez wolontariuszy, którzy biorą udział w projekcie Backyard Worlds: Planet 9, gdzie są badane dane zebrane przez teleskop Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) należący do NASA. Obiekt jest z pewnością nietypowy oraz bardzo ciekawy.

Gwiazda przemierza Drogę Mleczną z niesamowitą prędkością. Odkryta gwiazda to obiekt, który przemieszcza się w Drodze Mlecznej z niesamowitą prędkością. To ponad 1,5 tys. razy szybciej w porównaniu do prędkości dźwięku. Jest to również prędkość hipersoniczna. Astrofizycy twierdzą, że taki rozpęd może sprawić, że gwiazda zostanie wyrzucona z Galaktyki.

Znaleziona gwiazda należy do rzadkości. CWISE J124909+362116.0 (J1249+36) to wyjątkowa gwiazda nie tylko ze względu na wspomnianą prędkość. Obiekt należy do podklasy widmowej L, który jest bardzo rzadki i ma małą masę oraz niewielką temperaturę. Zebrane dane połączono z modelami do badań tego typu obiektów i uzyskano bardzo ciekawe wyniki. W tym miejscu źródło stało się bardzo interesujące. Jego prędkość i trajektoria pokazały, że porusza się wystarczająco szybko, aby potencjalnie uciec z Drogi Mlecznej.

Rozwiązania zagadki są dwa. Rodzi się jednak pytanie: co skłoniło obiekt do takiej ucieczki? Naukowcy podejrzewają dwa rozwiązania. Pierwszym jest zjawisko supernowej, czyli „martwej gwiazdy”, która dała towarzyszowi „kopniaka” w wyniku supernowej. Drugi scenariusz zakłada rozpoczęcie szybkiej wędrówki. Jak było w rzeczywistości, to tego zapewne już się nie dowiemy. W każdym razie jeden z dwóch wyżej wspomnianych scenariuszy wydaje się być najprawdopodobniejszy.

Dodatkowe odpowiedzi być może uda się udzielić na podstawie składu chemicznego, którego ustalenie będzie kolejnym etapem badań prowadzonych przez zespół profesora.