Kto dziedziczy po zmarłym bracie, który pozostawił dzieci?

Kto dziedziczy po zmarłym bracie, który pozostawił dzieci?

„`html

Testament to jednostronne oświadczenie woli, którego przepisy dotyczące formy, ważności oraz zasad sporządzania jasno określa Kodeks cywilny.

Możliwości spadkodawcy

Spadkodawca posiada możliwość wskazania konkretnego majątku, który po jego śmierci ma trafić do wybranych osób. Takie szczegółowe zapisy umożliwiają przesłanie spadku nie tylko krewnym, ale także przyjaciołom, instytucjom lub firmom.

Brak testamentu

Gdy spadkodawca nie pozostawił ważnego testamentu lub nie rozdysponował całego majątku, spadek jest nabywany na podstawie dziedziczenia ustawowego. Kolejność dziedziczenia oraz udziały spadkobierców są określane przez przepisy Kodeksu cywilnego.

Dziedziczenie ustawowe

Spadek obejmuje zarówno aktywa, jak i pasywa spadkodawcy. Pierwszeństwo w dziedziczeniu mają małżonek i dzieci, którzy dziedziczą w równych częściach. Udział małżonka nie może być jednak mniejszy niż jedna czwarta spadku. W przypadku braku dzieci, połowa spadku trafia do małżonka.

Dalsze grupy dziedziczenia

Jeżeli spadkodawca nie miał rodziców, odziedziczyć mogą ich zstępni, czyli potomkowie lub rodzeństwo. Jeśli brak jest także zstępnych, spadek przypada dziadkom lub w dalszej kolejności pradziadkom.

Inne możliwości

W przypadku braku małżonka, zstępnych, rodziców i rodzeństwa, prawo do spadku mają dzieci małżonka spadkodawcy, których rodzice nie dożyli do otwarcia spadku. Jeśli spadkodawca nie ma krewnych, spadek przechodzi na rzecz Skarbu Państwa.

Jeśli jednak pozostawiono testament, sytuacja jest bardziej jasna. Określone w testamencie osoby otrzymają przydzielone im składniki majątku. W przypadku braku testamentu dziedziczenie odbywa się według zasad dziedziczenia ustawowego.

Przykładowo, jeśli zmarły miał żonę oraz dzieci, małżonka dziedziczy majątek wspólnie z dziećmi.

„`