Loty z Bliskiego Wschodu osiągają historyczne wyniki, linie lotnicze szybko reagują. „Miłość Arabów do Krakowa i Podhala”
Arabscy turyści coraz chętniej wybierają Polskę na wakacyjny wypoczynek, zwłaszcza kierując się w stronę stolicy polskich Tatr – Zakopanego. W ubiegłym roku stanowili najliczniejszą grupę zagranicznych turystów, a wiele arabskich rodzin regularnie odwiedzało to malownicze miejsce w ciągu kilku miesięcy.
Zainteresowanie Arabów wypoczynkiem w Polsce jest tak duże, że planują oni jeszcze bardziej wykorzystać potencjał tego kraju. Sezonowe połączenia lotnicze między Krakowem a krajami Bliskiego Wschodu błyskawicznie stały się hitem sprzedażowym. Decyzja zarządu krakowskiego portu lotniczego w sprawie promocji Krakowa i Małopolski wśród Arabów okazała się strzałem w dziesiątkę.
Arabskie linie lotnicze realizują połączenia do Polski w określonych dniach tygodnia. Loty z Bliskiego Wschodu do Krakowa odbywają się w wyznaczone dni, np. we wtorki i piątki, przewożąc na pokładzie 174 pasażerów. Z powodu ogromnego zainteresowania takimi połączeniami, inna arabska linia lotnicza zdecydowała się zwiększyć liczbę lotów na trasie Kraków – Szardża, oferując aż siedem połączeń tygodniowo.
Według portalu pasazer.com, od 6 lipca do 19 sierpnia łącznie zostanie uruchomionych kilkanaście lotów tygodniowo na trasie Kraków – Szardża z uwagi na wysokie zapotrzebowanie na bilety. Obserwuje się też rosnące zainteresowanie tą trasą wśród turystów arabskich, co może skutkować dalszym rozwojem połączeń lotniczych do Polski z Bliskiego Wschodu.
Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej podkreślił, że intensyfikacja lotów do Krakowa z krajów arabskich jest widoczna w rezerwacjach na okres wakacyjny oraz w nowych połączeniach z portami lotniczymi na Półwyspie Arabskim. Emiracki niskobudżetowy przewoźnik rozpoczął już działalność 15 czerwca, a zakończenie sezonu letniego kursów przesunięto z 1 września na 27 października.