Nowy, najgroźniejszy wariant wirusa MPOX szerzy się szybko
Czym jest mpox i jakie są objawy? Głośno zrobiło się o niej w 2022 roku, kiedy udokumentowano dużą liczbę nowych przypadków choroby w wielu miejscach na świecie, w tym także na terenie Unii Europejskiej. Choroba rozprzestrzeniała się również w krajach, w których nie była dotąd powszechna. W krajach UE/EOG w 2022 roku Łącznie zidentyfikowano ponad 20 tys. zachorowań. Specjaliści zauważyli, że zachorowania te nie były powiązane z podróżami do krajów, gdzie kiedyś występowały liczne przypadki mpox.
Może pojawić się także obrzęk węzłów chłonnych. Czas między pierwszym kontaktem a wystąpieniem objawów wynosi od 5 do aż 21 dni. Mpox został po raz pierwszy zidentyfikowany w u małp laboratoryjnych, które w latach 50. zostały wywiezione z Afryki. Pierwsze przypadki zachorowań wśród ludzi wykryto w latach 70. w Demokratycznej Republice Konga. Naukowcy rozpoznają.
Infekcje pierwszym wariantem wiążą się z wysoką śmiertelnością wynoszącą około 10 proc. Właśnie ta gałąź wirusa jest najbardziej rozpowszechniona w Demokratycznej Republice Konga. Wirus jest przenoszony przez bliski kontakt fizyczny między ludźmi, w tym także przez transmisję płciową. Niebezpieczna sytuacja w Afryce. Winny jest mpox Jak donosi WHO.
Tylko od początku tego roku udokumentowano prawie 8000 nowych przypadków oraz 384 zgony. Niestety prawie połowa z nich dotyczyła dzieci poniżej 15 roku życia. Epidemią najbardziej dotknięta jest prowincja , która znajduje się w pobliżu granicy Ugandy, Rwandy i Burundi. Jednocześnie epidemia mpox rozprzestrzenia się również w , gdzie zmarły trzy osoby. Służby graniczne tego kraju sprawdzają podróżnych wjeżdżających do kraju, jak i z niego wyjeżdżających. Ostatnie testy laboratoryjne wykazały, że , które przypuszczalnie mogą pomagać mu w lepszy sposób rozprzestrzeniać się między ludźmi. Jednocześnie może powodować ostrzejszy przebieg choroby i zwiększyć śmiertelność wśród chorych. Nowszy wariant został do tej pory odkryty w kilku miastach wzdłuż wschodniej granicy kraju. Według specjalistów.
Dodają, że poprzednia epidemia (z 2022 roku) została opanowana dzięki szerokiemu szczepieniu grup szczególnie wrażliwych. Jednakże w Demokratycznej Republice Konga dostęp do leczenia i szczepionek jest na niskim poziomie. Lokalni urzędnicy alarmują, że wirus może szybko przedostać się do sąsiednich krajów. Badacze obawiają się również. Jak powiedziała profesor Trudie Lang z Uniwersytetu Oksfordzkiego, obecne informacje dotyczące epidemii to „wierzchołek góry lodowej”. Niestety wciąż nie wiadomo, jak szybko przenosi się nowy szczep i czy obecnie funkcjonujące szczepionki będą przed nim chronić.