Nowy szczep wirusa atakuje, ale istnieje już skuteczna szczepionka. Po badaniach okazało się, że działa doskonale!
Kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje o kolejnych przypadkach zakażeń koronawirusem (MERS-CoV), warto zwrócić uwagę na symptomy tej groźnej choroby. Objawy MERS mogą objawiać się różnorodnie, jednak najczęstsze z nich to gorączka, dreszcze, uczucie zmęczenia, kaszel (czasem z krwiopluciem), bóle mięśni, stawów i głowy, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. nudności, wymioty, biegunka), ból gardła i katar.
MERS – co to za choroba?
Należy pamiętać, że MERS to zakaźna choroba układu oddechowego, która może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, wymagającego tlenoterapii, a nawet wentylacji mechanicznej. Okres inkubacji tej choroby wynosi od 2 do 14 dni, a najbardziej narażone na ciężki przebieg są osoby starsze, po operacjach, przewlekle chore oraz mężczyźni, stanowiący większość chorych.
MERS został po raz pierwszy zidentyfikowany w 2012 roku na Bliskim Wschodzie, a najpoważniejsza epidemia miała miejsce wówczas, dotykając głównie personel medyczny. W 2015 roku choroba dała o sobie znać również w Korei Południowej, gdzie zmarło 36 osób w wyniku zakażenia MERS.
Jest szczepionka do walki z MERS
Dotychczas nie istniała szczepionka przeciwko MERS ani skuteczne leczenie tej choroby. Zalecane było przestrzeganie podstawowych zasad higieny, izolacja chorych oraz noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego przy kontakcie z zakażonymi. Jednak obecnie sytuacja się zmienia, ponieważ pojawiła się skuteczna szczepionka przeciwko MERS. Szczepionka wykorzystuje osłabiony wirus, co czyni ją bezpieczną i skuteczną w zwalczaniu tej groźnej choroby.
Badania przeprowadzone przez prof. Marylyn Addo z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf udowodniły, że szczepionka jest skuteczna nawet u osób z innymi infekcjami, takimi jak SARS-CoV-2, wywołujący COVID-19. Badania kliniczne nad bezpieczeństwem i skutecznością szczepionki przeciwko MERS-CoV będą kontynuowane, z szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka, takich jak osoby starsze i z istotnymi chorobami współistniejącymi.