Rosja w obawie przed zbliżającym się konwojem pomocowym jadącym na Ukrainę

Rosja w obawie przed zbliżającym się konwojem pomocowym jadącym na Ukrainę

USA ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wśród wielu różnej maści broni znalazły się systemy MIM-23 Hawk. Ukraina bardzo na nie czekała. Armia używa tej broni do ochrony miast od 2023 roku. Pierwsze sztuki dotarły z Hiszpanii, ale USA, po udanych testach, postanowiły już na pełną skalę wzmocnić nimi Ukrainę.

Amerykańskie władze federalne jednocześnie dały zielone światło dla zakupu usług wsparcia eksploatacji, a także integracji systemu MIM-23 Hawk z urządzeniami łączności dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Oznacza to, że Kijów będzie miał dostęp do części zamiennych do tych systemów i ciągłe wsparcie. Prace nad przeglądami i recertyfikacją pocisków, dostawami części zamiennych oraz szkoleniem personelu już są prowadzone przez Waszyngton.

USA wysyłają na Ukrainę systemy MIM-23 Hawk. Systemów MIM-23 Hawk bardzo obawia się Rosja. Ukraińcy bowiem bardzo je chwalą za skuteczną ochronę miast w obliczu rosyjskich ataków rakietowych. Władze w Kijowie chcą z pomocą tej broni dodatkowo zabezpieczyć swoje terytorium.

Analitycy militarni nie ukrywają, że Ukrainę może czekać los Izraela, który co jakiś czas staje się celem ataków rakietowych ze strony ugrupowań terrorystycznych. W przypadku Ukrainy będą to ataki ze strony Kremla.

Charakterystyka systemów obrony MIM-23 Hawk

MIM-23 Hawk jest to system ziemia-powietrze średniego zasięgu, który wszedł do służby w latach 60. ubiegłego wieku, jednak na przestrzeni ostatnich dekad przeszedł szereg modyfikacji. Jak podaje jego producent, ulepszone pociski systemu MIM-23 Hawk mogą nieść ładunek wybuchowy o masie 75 kilogramów. Na pokładzie holowanej lub samobieżnej wyrzutni mogą znaleźć się trzy pociski.

Mogą one lecieć z prędkością 2,7 macha, stanowiąc dobrą obronę przed samolotami, pociskami manewrującymi, a nawet pociskami balistycznymi krótkiego zasięgu. Przy tym wykorzystuje radar AN/MPQ-50 do wykrywania celów na wysokich i średnich wysokościach w promieniu 100 kilometrów.

Co ciekawe, oprócz systemów Hawk, Ukraina obecnie potrzebuje dodatkowych ok. trzech baterii Patriot do obrony miast, w tym najbardziej Charkowa, który w ostatnich tygodniach jest bez przerwy bombardowany przez Kreml. Obecnie Ukraina może mieć w użyciu zaledwie trzy baterie Patriot, tymczasem kraje łącznie posiadają ponad 100 tego typu systemów.