Ujawnione ustalenia ze szczytu w Szwajcarii. Oto główne zagadnienia.

Ujawnione ustalenia ze szczytu w Szwajcarii. Oto główne zagadnienia.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od miesiący zabiegał o zorganizowanie konferencji pokojowej. W tym celu przeprowadził ofensywę dyplomatyczną w różnych zakątkach świata. Wspólnie ze Szwajcarią doprowadził do zorganizowania szczytu, który w ośrodku Buergenstock zgromadził około 60 głów państw i szefów rządów, w tym m.in. Emmanuela Macrona, Olafa Scholza i Andrzeja Dudę.

Niedziela, czyli drugi dzień szczytu zostanie poświęcony dyskusjom na temat bezpieczeństwa jądrowego i żywnościowego oraz kwestiom humanitarnym. Agencja Reutera dotarła do projektu dokumentu z konkluzjami. Ujawnili dokumenty z pierwszych tygodni wojny na Ukrainie. Pojawił się wątek Polski.

Znamy ustalenia szczytu w Szwajcarii. Oto kluczowe kwestie:

  • Przeprowadziliśmy owocną, kompleksową i konstruktywną wymianę poglądów na temat dróg prowadzących do pełnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju, opartego na prawie międzynarodowym, w tym na Karcie Narodów Zjednoczonych.

Na wstępie sygnatariusze zobowiązali się do powstrzymania od groźb i użycia siły przeciwko integralności terytorialnej państw. Andrzej Duda uczestniczył w szczycie w Szwajcarii. „Marionetka Putina odgrywa haniebną rolę.”

Dużo miejsca światowi przywódcy poświęcili bezpieczeństwu jądrowemu. Jak podkreślają, „ukraińskie elektrownie i instalacje jądrowe, w tym Zaporoska Elektrownia Jądrowa, muszą działać bezpiecznie i pewnie pod pełną suwerenną kontrolą Ukrainy, zgodnie z zasadami MAEA i pod jej nadzorem”. Odniesiono się również do groźb użycia broni jądrowej, które nazwano „niedopuszczalnymi.”

W kwestii bezpieczeństwa żywnościowego uznano, że kluczowe znaczenie dla walczącej Ukrainy ma „pełna i bezpieczna żegluga handlowa, a także dostęp do portów morskich na Morzu Czarnym i Azowskim”. Ponadto zwrócono uwagę na bezpieczeństwo produktów, które Ukraińcy eksportują do krajów trzecich.

Uczestnicy szczytu pokojowego pochyłili się również nad jeniec wojennymi i dziećmi porwanymi przez Rosjan. Stwierdzili, że wszyscy jeniec muszą zostać uwolnieni, a deportowane dzieci zwrócone Ukrainie. „Wierzymy, że osiągnięcie pokoju wymaga zaangażowania i dialogu między wszystkimi stronami. Dlatego też postanowiliśmy podjąć w przyszłości konkretne kroki w wyżej wymienionych obszarach, przy dalszym zaangażowaniu przedstawicieli wszystkich stron” — czytamy w dokumencie.